معلم خصوصی خوب زبان ترکی

امروزه با توجه به افزایش استقبال مردم ایران به یادگیری زبان ترکی استانبولی، برای مهاجرت، تجارت، سهولت در سفر و بسیاری دلایل دیگر، سالیانه هزینه های زیادی صرف یادگیری زبان ترکی می شود اما در اکثر اوقات نتیجه ی لازم حاصل نمی شود. اولین قدم برای شروع یادگیری زبان ترکی استانبولی، تشخیص و انتخاب یک مدرس خوب است. زیرا یک مدرس حرفه ای نه ‌تنها یادگیری زبان را به خوبی برای شما به آسان میکند، بلکه برای همیشه روی نحوه و کیفیت یادگیریتان بطور شگفت انگیزی تاثیر مثبت خواهد گذاشت و همینطور میزان علاقمندی شما برای یادگیری زبان را مضاعف خواهد کرد و در مقابل یک مدرس زبان غیرحرفه ای و کم تجربه می تواند باعث شود که شما فکر کنید زبان آموز ضعیف یا بی استعدادی هستید. پس در نظر داشته باشید، قبل از هر چیز به دنبال یک معلم خصوصی خوب زبان ترکی باشید.

معلم خصوصی زبان ترکی

اما آیا تا حالا به این سوال فکر کرده اید که یک استاد زبان ترکی خوب چه ویژگیهایی باید داشته باشد؟ در این مقاله ما به شما کمک میکنیم تا بتوانید یک استاد زبان ترکی خوب را از یه استاد زبان بد تشخیص دهید. پس با ما همراه باشید…

اما خصوصیات یک معلم خصوصی خوب زبان ترکی چیست؟

ما بر این باور هستیم که آن چه شما واقعاً از یک معلم خصوصی خوب لازم دارید “تدریس” آن نیست بلکه توانایی او برای کمک به شما برای پیشرفت در یادگیری زبان است، آن چه که برای شما جواب می دهد و آن چه جواب نمی دهد، و این که شما چه طور می توانید سریع تر از آن چیزی که الان هستید، پیشرفت کنید.

در ادامه به ۱۰ ویژگی برتر یک مدرس حرفه ای زبان (Skillful Language Teachers) پرداخته ایم:

۱- دانش زبانی بالا و به روز دارد

از مهم ترین فاکتورهای کیفی یک استاد زبان خوب، علاوه بر داشتن تحصیلات دانشگاهی مرتبط، مدارک بین المللی زبان، سوابق و نتایح درخشان، تجربه و تسلط کافی بر امر تدریس، این است که باید دانش زبانی قوی و کافی داشته باشد تا بتواند مطالب درست را به زبان آموزان انتقال دهد و همچنین اشتباهات زبان آموزان را اصلاح نماید.

۲- داشتن برنامه و طرح درسی منظم

یکی از ویژه گی های بسیار مهم هر مدرس حرفه ای زبان، داشتن طرح درس یا (Lesson Plan) و برنامه ریزی منسجم آموزشی است. یک مدرس حرفه ای باید برای هر جلسه از کلاس برنامه ریزی درسی صحیح و متناسب با سطح زبان آموزان را داشته باشد و بتواند در مدت زمان کلاس، آموزش مورد نظر را به درستی به پایان برساند و نظم در برنامه آموزشی را حفظ نماید، در غیر اینصورت مدرس و زبان آموزان دچار سردرگمی خواهند شد.

۳- همیشه در حال یادگیری و به روز کردن اطلاعاتش است

یک استاد زبان خوب به درستی اهمیت این موضوع را میداند که خودش هم هنوز یک زبان آموز است و باید همیشه در حال یادگیری و ارتقا سطح دانش خود باشد. در غیر این صورت شاگردان خود را تنها تا جایی میتواند هدایت کند که خودش در آن سطح قرار دارد.

معلم خصوصی زبان ترکی استانبولی

۴- کلاس را به خوبی مدیریت میکند

یکی دیگر از ویژگیهای بسیار مهم یک استاد زبان حرفه ای مدیریت کلاس است، زیرا اداره کردن کلاس درس نیازمند داشتن تجربه و مهارت های بالایی همانند مدیریت زمان، نظم، پاسخگویی به سؤالات، کنترل روند کلاس و جلوگیری از دور شدن کلاس از هدف اصلی آن است. یک مدرس حرفه ای باید بتواند بحث و گفتگوهای کلاس را به خوبی مدیریت کند و باید حواسش باشد که بچه های با سطح زبانی ضعیف تر هم در فعالیت ها شرکت داده بشوند. باید بداند که چه زمانی باید در کلاس از خلاقیتش استفاده کند تا جو آموزشی گرم تر و فعال تر بشود. همچنین یک استاد زبان خوب در مقابل انتقادات برخورد خوبی از خود نشان میدهد و در راستای پیشرفت عملکرد خود تلاش میکند.

 

۵- به زبان فارسی صحبت نمیکند

یک معلم خصوصی خوب زبان ترکی، هرگز در طول زمان تدریس به زبان فارسی صحبت نکرده و همچنین از فارسی صحبت کردن زبان آموزان نیز جلوگیری میکند، مگر در شرایط استثنا و غیرقابل اجتناب. و حتی در کلاسهای سطح پایین با بکارگیری لغات صحیح و متناسب با سطح آن کلاس، این حالت را حفظ میکند.

۶- به استفاده از زبان بدن اهمیت میدهد

یکی دیگر از ویژگی های بارز یک معلم خصوصی زبان خوب علاوه بر همه موارد فوق، استفاده از زبان بدن (Body Language) و استفاده صحیح از تخته سیاه با رسم اشکال جذاب با هدف تفهیم بهتر مطالب درسی و ماندگاری در حافظه بلندمدت زبان آموزان است. این موضوع که زبان آموز یاد میگیرد تا استفاده کند، یکی از بدیهیات امر تدریس است اما گاها دیده میشود که اساتید زبان فقط روی امر یادگیری تاکید میکنند.

ویژگی معلم خصوصی خوب

۷- لغات پرکاربرد را به زبان آموزان خود یاد میدهد

احتمالا با این مورد مواجه شده اید که معلم های زبان برای تبلیغ کار خود از جمله ی “مواردی را به شما تدریس میکنم که حتی خود خارجی ها نیز بلد نیستند” استفاده میکنند. شاید در نگاه اول هیجان انگیز به نظر برسد اما این جمله چند مشکل دارد.

  • اول اینکه شما هدفتان از یادگیری زبان ترکی برقراری ارتباط با مردمان همان کشور است پس نیاز دارید مواردی را یاد بگیرید که آن ها نیز بلد هستند، در غیر این صورت ارتباطی بین شما شکل نمی گیرد.
  • دوم اینکه وقتی شما مباحث پایه‎ای زبان را بلد نیستید یادگیری موارد خاص، هیچ کمکی به شما نخواهد کرد.

بنابراین یکی از ویژگی های معلم خصوصی خوب زبان ترکی ، آموزش موارد پرکاربرد و همگانی است که شما از آنها در موقعیت های مختلف استفاده کنید‌. ساختار ها و لغات پر کاربرد اولین چیزی است که شما باید یاد بگیرید. با آموختن آن ها ابزار زبانی لازم را دارید تا بتوانید پیام مد نظر خود را به خوبی و به شکل واضح منتقل کنید.

۸- از آموزش های چند رسانه ای استفاده میکند

یک معلم خصوصی خوب زبان، خلاق است و در کلاس چالش های مختلف ایجاد میکند. با دیدن فیلم ، خواندن کتاب ، گوش دادن به صداهای ضبط شده مختلف و سپس اختصاص دادن زمانی برای مکالمه راجب آنها کلاس را جذاب و متنوع میکند. این روش در یادگیری کلمات جدید به زبان آموزان و استفاده آنها در مکالمات بسیار کمک میکند. همچنین از دیگر مزایای این روش این است که دانش آموزان دیرتر خسته میشوند و برای دقایقی از فضای درس و کتاب دور می شوند.

۹- جسارت دانش آموزان خود را بالا میبرد

احساس ترس در یادگیری زبان به سرعت باعث دل زدگی زبان آموزان می شود. اکثر مواقع در یادگیری زبان، بیشتر زبان آموزان از بروز اشتباه مخصوصا در زمان صحبت کردن، می ترسند. یک مدرس ماهر اصلا نباید زبان آموز را به دلیل اشتباه کردن مجازات کند و طوری با او برخورد کند که باعث خجالتش بشود. بلکه باید برای او بهتر توضیح بدهد و با مثال یا روش های دیگر او را متوجه اشتباه خود بکند. همچنین برای کوچک ترین جمله و کاری که درست و کامل انجام می دهند آنها را تشویق کند و رضایت خود را از کارشان یا نوشته آنها نشان دهد.

۱۰- ارتباط دوستانه و مؤثر با زبان آموزان خود دارد

این یک اصل مهم در موفقیت یک استاد زبان است که بدون داشتن و ساختن ارتباط گرم و دوستانه با زبان آموزان، نمیتواند آنها را به به هدفشان برساند و در نتیجه خودش هم موفق نخواهد بود. از ویژگیهای بسیار مهم یک مدرس زبان حرفه ای، صبور بودن در پاسخ دادن به سوالات زبان آموزان است. یک معلم زبان حرفه ای با ارتباط موثر و طرز بیان خود می تواند دشوارترین موضوعات درسی را به ضعیف ترین زبان آموزان خود منتقل کند.

معلم خصوصی زبان

 

تدریس زبان یک هنر است و یک مدرس حرفه ای همانند یک هنرمند با داشتن انگیزه، خلاقیت، هوش، درک و شناخت نیازهای زبان آموزان میتواند یادگیری را جذاب و فهمیدن را آسان کند. ما در این مقاله به مجموعه ای از ویژگیهای بهترین مدرس زبان حرفه ای با هدف بالا بردن سطح آگاهی شما پرداختیم. اگر تصمیم حضور در کلاس تدریس خصوصی زبان ترکی را دارید، در هنگام انتخاب معلم خصوصی خوب زبان ترکی استانبولی، بدنبال این ویژگیها باشید؛ چرا که اگر استاد زبان شما این توانایی ها را داشته باشد، خیالتان از بابت یادگیری راحت خواهد بود و مطمئن خواهید بود که درحال پیشرفت هستید.تدریس خصوصی زبان ترکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *