یادگیری زبان ترکی استانبولی

کشور ایران و ترکیه مراودات تجاری زیادی با یکدیگر دارند و با توجه به افزایش واردات از کشور ترکیه و همچنین افزایش سفرهای توریستی میان ایران و ترکیه، نیاز یادگیری زبان ترکی استانبولی را افزایش می دهد. چه در ایران و چه در خارج از کشور شاخه های مختلفی از زبان ترکی وجود دارد. اما عمده زبان آموزان به دنبال آموزش و یادگیری زبان ترکی استانبولی هستند؛

چرا زبان ترکی استانبولی را یاد بگیریم؟

۸۳ میلیون نفر ازمردم در سراسر جهان ، با زبان ترکی استانبولی به عنوان زبان نخست یا دوم سخن می‌گویند، و این زبان یکی از ۱۵ زبان اول جهان است؛ جغرافیای آن شامل ترکیه و قبرس شمالی و قسمت‌های کوچکی در عراق، یونان، بلغارستان، جمهوری مقدونیه، کوزوو، آلبانی و دیگر قسمت‌های شرقی اروپا را شامل می‌شود. سالانه جمعیت بسیاری نیز از ترکیه به غرب اروپا و به ویژه آلمان مهاجرت می‌کنند که موجب تکلم ترکی در آن مناطق نیز می‌گردد. از دیگر زبان‌های رایج در ترکیه می‌توان کردی، انگلیسی و عربی را نام برد.

زبان ترکی استانبولی شامل شاخه ها و لهجه های متعددی می شود که مهم ترین لهجه آن ترکی استانبولی و ترکی آذربایجانی (ترکی آذری) می باشد. الفبای ترکی استانبولی ۲۹ حرف دارد که ۸ تا از آنها صدا دار هستند. الفبای ترکی آذربایجانی نیز ۳۲ حرف دارد که ۹ تا از آنها صدادار هستند. با ما همراه باشید تا باهم اهمیت یادگیری زبان ترکی استانبولی را بررسی کنیم…

برای اینکه بتوانید در کشور ترکیه تحصیل کنید باید زبان ترکی را آموخته باشید و مدرک ارائه دهید حتی اگر بخواهید در دانشگاه هایی تحصیل کنید که ترک زبان هم نیستند! همچنین شما به هنگام سفر به ترکیه، در رویارویی با فرصت های شغلی و تجارت و همینطور برقراری ارتباط با افراد ترک زبان، نیاز دارید تا زبان ترکی استانبولی را به راحتی و به شکلی روان صحبت کنید؛ اما اینها تنها بخشی از دلایل اهمیت یادگیری زبان ترکی هستند!

آسان تر بودن زبان ترکی استانبولی نسبت به بیشتر زبان ها

یادگیری زبان ترکی دشواری چندانی ندارد و یادگیری آن راحت است. ترکی قاعده مند ترین زبان جهان است و وجود استثناهای بسیار کم موجب آسانی یادگیری این زبان می شود. زبان ترکی با الفبای لاتین نوشته می شود و همان طور که نوشته می شود، خوانده می شود. این مساله باعث می شود یادگیری تلفظ، خواندن و یادگیری ترکی استانبولی نسبت به خیلی از زبان ها مثل آلمانی و فرانسه که از چنین خاصیتی برخوردار نیستند، آسان تر باشد.

علاوه بر این، نزدیکی فرهنگی ترک ها با ایرانی ها و وجود لغات مشترک بسیار زیاد بین ترکی و فارسی و عربی موجب آسانی یادگیری این زبان برای فارس ها می شود.

مرتبط بخوانید: مدت زمان یادگیری زبان ترکی استانبولی چقدر است؟

یادگیری زبان ترکی استانبولی

 

اهمیت زبان ترکی استانبولی در فرصت های شغلی مختلف

مهارت یادگیری ترکی استانبولی برای هرکسی که به گونه ای با کشور ترکیه یا با شرکت های ترکیه ای در ارتباط است، ارزش فراوانی دارد. اگر شما به حرف زدن، نوشتن و خواندن زبان ترکی تسلط داشته باشد، می توانید فرصت های کاری جدیدی برای خود فراهم کنید و حتی مترجم، معلم زبان ترکی شوید.

فرصت‌های شغلی متعددی در بخش‌هایی از قبیل فن‌آوری، امنیت سایبری، انرژی، هتلداری، امور مالی، قانون، تجارت و دولت وجود دارد. شما با یادگیری زبان ترکی می توانید می توانید موقعیت های شغلی مناسبی برای خود فراهم آورید.

یادگیری زبان ترکی استانبولی برای شغل

از مزایای زبان ترکی کمک به یادگیری زبان‌های مرتبط

از آنجا که رابطه نزدیکی بین آن‌ها دارند، یادگیری ترکی استانبولی همچنین پایه محکمی برای یادگیری زبان‌های نوین ترکی، مانند قزاقستان، قرقیزستان، تاتار، ازبکی است؛ چرا که رابطه نزدیکی بین آن ها وجود دارد. در حالی که این زبان‌ها ممکن است غیر بومی به نظر برسند اما زبان‌هایی هستند که در مناطق مهم استراتژیک مانند قفقاز، بالکان، چین و اتحاد جماهیر شوروی سابق صحبت می‌شوند. برای این هدف، یادگیری زبان ترکی می‌تواند خیلی مفید باشد.

مرتبط بخوانید: یادگیری زبان ترکی استانبولی به صورت خودآموز

گردشگری، یکی از علل یادگیری زبان ترکی استانبولی

سواحل پر زرق و برق ترکیه و شهرهای خارجی، گزینه مناسبی برای یک سفر است. سواحل آفتابی، دریاهای آرام، بناهای باستانی، بازارهای پر رونق و معماری نفس ‌گیر، سالانه ده‌ها میلیون گردشگر جذب می‌کنند؛ اما کشور ترکیه بسیار بزرگ‌ تر و غنی ‌تر از آنچه که از طریق بسته‌های توریستی و کشتی‌های مسافرتی در دسترس است می باشد.
وقتی می‌توانید به زبان ترکی صحبت کنید، در این کشور راه‌هایی برای شما باز می ‌شود که برخی از خارجیان حتی قادر به حدس زدن هم نیستند. چون ترکی استانبولی با سایر زبان‌های ترکی دیگر هم قابل‌فهم است، صحبت کردن به ترکی استانبولی این امکان را می‌دهد که با مردم سواحل شرقی مدیترانه تا غرب چین ارتباط برقرار کنید. اگر شماهم جزو دوست داران سفر به ترکیه هستید، پیشنهاد میکنیم جملات پرکاربرد در سفر به ترکیه را حتما مطالعه نمایید.

یادگیری زبان ترکی استانبولی در سفر

تقویت حافظه با یادگیری زبان دوم

از مزایای زبان ترکی تقویت حافظه است. حتی اگر شما تصمیم بگیرید که زبان ترکی را به عنوان یک سرگرمی یاد بگیرید، دانستن چندین زبان، مغز شما را حتی در سن پیری سالم و چابک حفظ خواهد کرد. علت آن این است که دانستن زبان جدید باعث ایجاد شبکه دیگری از اتصالات بین نورون‌ها می‌شود. اتصال عصبی بالاتر، حافظه و مهارت‌های حل مساله تان را بهتر خواهد کرد.
نکات جالب توجه این است که کانال های تلویزیونی کشور ترکیه در ایران بینندگان بسیاری دارد و بسیاری از ایرانیان جهت بهتر فهمیدن مطالب این کانال های تلویزیونی شروع به یادگیری زبان ترکی استانبولی می کنند.

مرتبط بخوانید: بهترین روش های یادگیری زبان ترکی استانبولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *