چرا زبان ترکی استانبولی را یاد بگیریم؟

چرا زبان ترکی استانبولی یاد بگیریم؟

کشور ایران و ترکیه مراودات تجاری زیادی با یک دیگر دارند و با توجه به افزایش واردات از کشور ترکیه و همچنین سیل توریست از ایران به ترکیه نیاز یادگیری زبان ترکی استانبولی را افزایش می دهد.

شاخه های مختلفی از زبان ترکی استانبولی وجود دارند چه در ایران و چه در خارج از کشور. اما عمده زبان آموزان بدنبال یادگیری و آموزش زبان ترکی استانبولی هستند. زیرا زبان ترکی استانبولی یکی از زبان‌های شاخه جنوب غربی یا گروه اوغوز، زبان‌های ترکی است. ۸۳.۰۰۰.۰۰۰ نفر ازمردم در سراسر جهان به عنوان زبان نخست یا دوم با آن سخن می‌گویند. جغرافیای آن شامل ترکیه و قبرس شمالی و قسمت‌های کوچکی در عراق، یونان، بلغارستان، جمهوری مقدونیه، کوزوو، آلبانی و دیگر قسمت‌های شرقی اروپا را شامل می‌شود.

سالانه جمعیت بسیاری نیز از ترکیه به غرب اروپا و بویژه آلمان مهاجرت می‌کنند که موجب تکلم ترکی در آن مناطق می‌گردد. از دیگر زبان‌های رایج در ترکیه می‌توان کردی، انگلیسی و عربی را نام برد.

زبان ترکی استانبولی شامل شاخه ها و لهجه های متعددی میشود که مهم ترین لهجه آن ترکی استانبولی و ترکی آذربایجانی (ترکی آذری) می باشد. الفبای ترکی استانبولی ۲۹ حرف دارد که ۸ تای آنها صدادار هستند. الفبای ترکی آذربایجانی نیز ۳۲ حرف دارد که ۹ تای آنها صدادار هستند.

برای اینکه بتوانیم در کشور ترکیه تحصیل کنیم باید ترکی بلد باشیم و باید مدرک ارائه دهیم حتی اینکه اگر بخواهیم در دانشگاه هایی که ترکی زبان هم نیستند بخواهیم درس بخوانیم باز هم آن دانشگاه از شما مدرکی میخواهد که ثابت کند شما زبان ترکی را بلدید.

یادگیری زبان ترکی دشواری چندانی ندارد و یادگیری آن راحت است. ترکی قاعده مند ترین زبان جهان است و وجود استثناهای بسیار کم موجب آسانی یادگیری این زبان می شود. علاوه بر این، نزدیکی فرهنگی ترک ها با ایرانی و وجود لغات مشترک بسیار زیاد بین ترکی و فارسی و عربی موجب آسانی یادگیری این زبان برای ترک ها می شود.

هنگامی که زبان ترکی را بلد باشیم به راحتی میتوانیم فرصت های تحصیلی، شغلی، تفریحی و تجاری…زیادی را که به ما داده میشود را قبول کنیم و اما با ندانستن ترکی تمامی این فرصت ها را از دست میدهیم.

 

چرا زبان ترکی استانبولی را یاد بگیریم؟

 

سواحل پر زرق و برق ترکیه و شهرهای خارجی، گزینه مناسبی برای یک سفر است. سواحل آفتابی، دریاهای آرام، بناهای باستانی، بازارهای پر رونق و معماری نفس ‌گیر، سالانه ده‌ها میلیون گردشگر جذب می‌کنند. اما کشور ترکیه بسیار بزرگ‌ تر و غنی ‌تر از آنچه که از طریق بسته‌های توریستی و کشتی‌های مسافرتی در دسترس است.

وقتی می‌توانید به زبان ترکی صحبت کنید، در این کشور راه‌هایی برای شما باز می ‌شود که برخی از خارجیان حتی قادر به حدس زدن هم نیستند؛ چون ترکی استانبولی با سایر زبان‌های ترکی دیگر هم قابل‌فهم است، صحبت کردن به ترکی استانبولی این امکان را می‌دهد که با مردم سواحل شرقی مدیترانه تا غرب چین ارتباط برقرار کنید.

تقویت حافظه از مزایای زبان ترکی است. حتی اگر شما تصمیم بگیرید که زبان ترکی را به عنوان یک سرگرمی یاد بگیرید، دانستن چندین زبان، مغز شما را حتی در سن پیری سالم و چابک حفظ خواهد کرد. علت آن این است که دانستن زبان جدید باعث ایجاد شبکه دیگری از اتصالات بین نورون‌ها می‌شود. اتصال عصبی بالاتر، حافظه و مهارت‌های حل مساله تان را بهتر خواهد کرد.

نکات جالب توجه این است که کانال های تلویزیونی کشور ترکیه در ایران بینندگان بسیاری دارد و بسیاری از ایرانیان جهت بهتر فهمیدن مطالب این کانال های تلویزیونی شروع به یادگیری زبان ترکی استانبولی می کنند.

بعلاوه، با وجود اینکه ترکیه یک کشور توریستی است که همه ساله جهانگردان زیادی از مناطق مختلف اروپا و حتی آمریکا به این کشور سفر کرده و در نتیجه کارکنان و فروشندگان در مراکز اقامتی، توریستی و فروشگاهها تا حد زیادی به زبان انگلیسی حرف میزنند و نیز در بخش های بازرگانی خارجی شرکت ها و کارخانجات ترکیه تعداد کارکنانی که به زبان انگلیسی تسلط دارند روز به روز بیشتر شده است.

مردم کشور ترکیه برای کسانی که زبان ترکی استانبولی را یاد گرفته و به این زبان سخن می گویند ارزش و بهای فراوانی قائل هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *