زمانی که روشی درست را برای یادگیری هر زبانی داشته باشید هیچ وقت یاگیری زبانی به جز زبان مادری برایتان سخت نمی شود.بسیاری از ویژگی های زبان ترکی استانبولی بسیار سازگار هستند حتی اگر احساس کنید بسیار متفاوت است و برایتان بسیار عجیب است.

زبان ترکی در واقع آن چیزی که قبلا آموخته اید نیست این بدان معنی است که در واقع زمان بیشتری باید برای یادگیری آن بگذارید. زیرا شما واژگان بیشتر و ویژگی های زبان ترکی استانبولی را باید یاد بگیرید که از دیگر زبان ها با زبان شما مشترک است. همچنین به ساختارهای دستوری جدید عادت می کنید.

 

 

واژگان زبان ترکی استانبولی

کلمات آشنای زیادی در زبان ترکی استانبولی وجود دارد. در زبان ترکی , بسیاری از نام های تجاری و اصطلاحات فن آوری از زبان انگلیسی , مانند بسیاری از زبان های دیگر، استفاده می شود.

در زبان ترکی کلمات بسیار زیادی وجود دارد که از زبان های دیگر وارد زبان ترکی شدند. ۵۰۰۰ کلمه مستند شده از زبان فرانسه است و به عنوان مثال ۶۵۰۰ کلمه از زبان عربی و ۱۴۰۰ کلمه از فارسی آمده اند. حدود ۶۰۰ کلمه از آن ها به زبان ایتالیایی , ۴۰۰ کلمه از یونانی و ۱۵۰ کلمه از لاتین آمده است.

در بسیاری از این کلمات معادل ترکی وجود دارد که برای استفاده استاندارد مورد علاقه قرار گرفته است.

 

ویژگی های زبان ترکی استانبولی

 

ایجاد کلمات و جملات در زبان ترکی استانبولی

نکته ای که نیاز به جملاتی دارد که در سر شما گفته می شود این است که هیچ فعل “بودن” یا “داشتن” در ترکی وجود ندارد. این ممکن است نگران کننده به نظر برسد , اما با بازپس گیری به سادگی گفتن آن طور که شما در زبان انگلیسی می توانید بدون استفاده از is و am و are و گفتن “ماشین من وجود دارد” به جای “من یک ماشین دارم” به ادامه ی جملات بپردازید , به طرز شگفت آور و آسانی می توان از آن استفاده کرد.

یکی دیگر از جنبه های عجیب این زبان کلمه سفارش است.

برای مثال : افعال تمایل دارند به انتهای جملات بروند. بنابراین شما می گویند Türkçe öğreniyorum برای “من ترکی یاد می گیرم”. در واقع قواعد ترکی باهوش تر از دستور زبان انگلیسی است زیرا مهم ترین کلمه در جمله همان چیزی است که شما می آموزید و به دنبال این واقعیت است که شما آن را یاد بگیرید.

جنسیت گرامری

مجبور نیستید برای یادگیری جنس هر کلمه مانند بیشتر زبان‌های اروپایی زمان صرف کنید، زیرا در زبان ترکی وجود ندارد. حتی یک تفاوت بین ضمایر اشاره به جنس مونث و مذکر (مانند he, she و it) در زبان ترکی وجود ندارد و حرف o برای هر سه مورد استفاده قرار می‌گیرد و می توان آن را حذف کرد. در زبان ترکی، شخص با انتهای فعل مشخص می‌شود و ضمایر شخصی در صورتی که بخواهیم تاکید کنیم استفاده می شود، برای مثال: Top oynuyor (توپ بازی می کند) در مقابل O top oynuyor (او توپ بازی می کند). این موارد باعث می شود که یادگیری ترکی استانبولی آسان باشد.

حروف صداردار در زبان ترکی استانبولی

برای اطمینان از اینکه کلمات حتی پس از اضافه کردن بسیاری از پسوندها، راحت تلفظ شوند، زبان ترکی از قواعد هماهنگی مصوت ها پیروی می‌کند که در تمام دستور زبان اجرا می‌شود. این کار کمک می‌کند تا تلفظ کلمات آسان باشد. چون حروف صدادار در یک کلمه همیشه به هم نزدیک هستند، هماهنگی مصوت ها، تلفظ را طبیعی‌تر می‌کند. حروف صدادار در کلماتی که به کلمه اصلی اضافه می شوند، به حروف صدادار در کلمه اصلی بستگی دارند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *