آزمون یوس YOS ترکیه

آزمون YOS ترکیه که مخفف عبارت ( Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı ) می باشد تا سال ۲۰۱۰ از سمت سازمان سنجش کشور ترکیه YÖK  برگزار می گردید اما از سال ۲۰۱۱ قوانین تغییر کرده و هر دانشگاه خود می تواند به صورت مستقل اقدام به برگزاری این آزمون نماید. آزمون یوس YOS به عنوان یک کنکور ورودی برای دانشگاه های دولتی ترکیه برای داوطلبان خارجی می باشد. داوطلبانی که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی رشته های فنی و مهندسی یا انسانی یا دکترای رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه‌های دولتی ترکیه و البته برخی دانشگاه های خصوصی ترکیه را دارند می ‌توانند با کسب نمره قبولی در آزمون یوس برای پذیرش در دانشگاه مورد نظر اقدام نماید؛

 

زمان برگزاری آزمون یوس YOS ترکیه

اکثر دانشگاه‌ های دولتی معتبر ترکیه خود اقدام به طراحی و برگزار آزمون یوس مختص خود می‌کنند. دانشگاه‌های ترکیه این آزمون را هر سال، یک نوبت طی اردیبهشت و خردادماه برگزار می‌کنند . البته برخی دانشگاهها مثل آنادولو اسکی شهیر هستند که تیرماه هم آزمون برگزار میکنند.

 

برگزاری آزمون یوس YOS

مرتبط بخوانید: آزمون های ورودی به دانشگاه های ترکیه

 

منابع آزمون یوس YOS

واقعیت این است که هیچ منبع مشخصی برای آزمون یوس وجود ندارد که فرد بتواند با مطالعه آن به سطح مشخصی در این آزمون برسد. یعنی در واقع می توان گفت این آزمون هیچ شباهتی به آزمون هایی که در طول تحصیل خود داشته اید ندارد. شاید بتوان گفت مهمترین بخش آن مربوط به سوالات هوش می باشد. بخش ریاضی و هندسه شما، اطلاعات و دانش شما را در خصوص ریاضیات دوران دبیرستان را مورد سنجش و ارزیابی قرار می دهد. در این آزمون، مهارت های یادگیری اولیه به زبان های انگلیسی و ترکی آورده می شود.

قدرت تفکر انتزاعی و هوش مهمترین قسمتی است که بر آن تاکید می شود. البته لازم به ذکر است به دلیل این که هر دانشگاه به صورت مستقل اقدام به برگزاری آزمون می کند ممکن است در زمینه هایی به مانند فیزیک، شیمی، تاریخ و جغرافیا نیز سوالاتی را ارایه نماید.

منابع آزمون YOS

 

ثبت نام آزمون یوس

قبل از هر اقدامی برای ثبت نام آزمون یوس باید اسکن مدارک ذکر شده در بالا را در سیستم خود داشته باشید. همچنین دانشگاه هایی که در نظر دارید تا در آزمون آنها شرکت کنید را مشخص نمایید. سپس مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

 • وارد سایت دانشگاه مورد نظر خود شوید
 • فرم های مربوط به ثبت نام آزمون YOS را پر کنید
 • اسکن صفحه اول پاسپورت خود را آپلود کنید.
 • فرم را ارسال کنید
 • ایمیل تایید را دریافت کنید
 • بعد از تایید ایمیل و دادن شماره حساب کاربری شما در همان دانشگاه فعال خواهد شد.
 • نام کاربری و رمز خود را مشخص کنید
 • بعد از این مرحله دوباره یک ایمیل تایید دیگر دریافت خواهید کرد و بعد از تایید آن روند ثبت نام آزمون یوس شما آغاز خواهد شد.
 • وارد قسمت Aday Sistemi دانشگاه مورد نظر خود خواهید شد
 • تمام مدارک و اطلاعات مورد درخواست دانشگاه را باید وارد نمایید.
 • در نهایت هزینه آزمون یوس باید پرداخت گردد.

 

مدارک لازم جهت ثبت نام در آزمون یوس

 • دیپلم و پیش دانشگاهی
 • پاسپورت
 • کارت ملی
 • پر کردن فرم ثبت نام
 • عکس ۳ در۴
 • ایمیل
 • واریز هزینه ثبت نام

 

آزمون یوس YOS ترکیه

هزینه آزمون یوس

متقاضیان در داخل کشور می توانند به بانک های ذکر شده در سایت مراجعه نمایند و هزینه را پرداخت نمایند. لازم به ذکر است نوشتن نام و نام خانوادگی داوطلب الزامی می باشد.

اما متقاضیانی که خارج از ترکیه هستند برای ثبت نام در آزمون YOS ترکیه می توانند به شعبات بانک زراعت ترکیه در خارج از کشور مراجعه نمایند و به شماره حساب YÖS-6028011-5008, T.C. Ziraat Bankası شعبه Güvenevler آنکارا ، مبلغ ۵۰ دلار آمریکا واریز کنند. البته مبلغ کوچکی را هم بانک به عنوان کارمزد دریافت خواهد کرد.

البته لازم است بدانید شما می بایستی به صورت مستقیم در بانک زراعت هزینه ثبت نام را واریز کنید و حواله از سایر بانک ها به بانک زراعت قابل پذیرش نیست. حتما قبل از خارج شدن از بانک مشخصات را چک کنید که اشتباهی صورت نگرفته باشد. ارسال چک و یا پول نقد از طریق پست مورد قبول نیست.

 

برگزاری آزمون YOS

این آزمون تا سال ۲۰۱۰ به صورت یکپارچه توسط سازمان سنجش ترکیه ( OSYM ) برگزار می شد. ولیکن از سال ۲۰۱۱ و بر اساس تصویب نظام آموزشی ترکیه از سال ۲۰۱۱ هر دانشگاهی می تواند به صورت مجزا و کاملا مستقل آزمون یوس را برگزار کند. پس زمان آزمون یوس هر دانشگاه با یکدیگر متفاوت می باشد.

روال کار به این صورت است که دانشگاه ها تاریخ دقیق این آزمون را در وب سایت خود اطلاع رسانی می کنند. همچنین در وب سایت رسمی هر دانشگاهی می توانید هزینه ی ثبت نام آزمون yos را نیز مشاهده نمایید. اعتبار این آزمون به مدت ۲ سال می باشد.

در نظر داشته باشید که نتایج آزمون یوس فقط در همان دانشگاه محل برگزاری معتبر می باشد. البته در موارد استثنایی ممکن است نتایج یوس برخی از این دانشگاه ها را سایر دانشگاه ها هم بپذیرند. البته بسیاری از متقاضیان در خصوص برگزاری آزمون یوس در ایران و برگزاری آزمون یوس در تهران ممکن است سوالاتی داشته باشند.

در حال حاضر آزمون یوس توسط هر دانشگاه به صورت مجزایی در ترکیه برگزار می شود. کتاب های آزمون یوس در ترکیه به راحتی هم از طریق اینترنت و هم از طریق فروشگاه ها در دسترس متقاضیان قرار دارد.

مرتبط بخوانید: آزمون TUS آزمون تخصصی پزشکی برای ورود به دانشگاه های ترکیه

 

آزمون یوس YOS ترکیه

 

سوالات آزمون یوس

آزمون یوس از سه قسمت تشکیل شده است.  مفاد  اصلی این آزمون به هوش ، ریاضی و هندسه اختصاص دارد .

اکثرا آزمون یوس دارای ۸۰ سوال است و بودجه بندی آن عموما ۴۰ سوال هوش ، ۳۵ سوال ریاضی و ۵ سوال هندسه است، البته بعضی از دانشگاه‌ها ازین بودجه بندی تبعیت نمی‌کنند و ممکن است تعداد سوالات بیشتر یا کمتر از ۸۰ سوال باشد و یا تعداد سوالات هندسه بیشتر از ۵ سوال باشد .

 

نمره قبولی در آزمون یوس

برای بسیاری از متقاضیان این سوال پیش می آید که نمره قبولی در آزمون یوس چقدر است؟ با چه نمره ای می توان در دانشگاه های ترکیه ثبت نام کرد؟ لازم به ذکر است با توجه به دانشگاه و رشته انتخابی نمره یوس که شما باید کسب کنید متفاوت است. عموما برای قبولی در دانشگاه های دولتی در رشته های پزشکی که رقابت بالایی بین دانشجویان وجود دراد حداقل نمره قبولی بالای ۹۵ می باشد.

این در حالی است که برای رشته های مهندسی نمرات بالای ۹۰ نیز کفایت می کند. بسیاری از دانشگاه ها شرط اقدام برای ثبت نام و شروع روند اخذ پذیرش تحصیلی را نمره ۴۰ در نظر گرفته اند یعنی افرادی که نمرات پایین تر از ۴۰ را در این آزمون کسب می کنند اصلا اجازه ثبت نام در سایت دانشگاه برای اخذ پذیرش را ندارند. در کل دانشگاه ها بر اساس آخرین نمرات تراز شده دانشجویان اقدام به پذیرش تحصیلی می کنند.

 

 

 معرفی امتحان یوس YOS ترکیه

 

مرتبط بخوانید: نمره دهی و اعلام نتایج آزمون یوس YOS

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *