یادگیری زبان ترکی استانبولی از جمله زبان هایی است که در چند سال اخیر به شدت مورد توجه بسیاری از ایرانیان قرار گرفته است. دلایل مختلفی را میتوان برای این امر عنوان کرد، از جمله وجود دانشگاه های معتبر، شرایط و موقعیت جغرافیایی مناسب کشور ترکیه و وجود شهرهای توریستی بسیار زیبا این کشور.به همین خاطر ایرانیان زیادی کشور ترکیه را برای مهاجرت، تحصیل، تجارت و مسافرت انتخاب می کنند. اما قدم اول جهت انجام هریک از اینها، یادگیری زبان رسمی کشور ترکیه، یعنی زبان ترکی استانبولی است. اگر شما نیز جزء این دسته افراد هستید، شاید اولین و مهمترین سولی که در ذهنتان نقش میبندد، این باشد که مدت زمان یادگیری زبان ترکی استانبولی چقدر است؟ چه مدت طول میکشد تا بتوانیم به زبان ترکی تسلط پیدا کنیم و براحتی و روان صحبت کنیم؟ آیا آموزش زبان استانبولی سخت است؟

قبل از رسیدن به پاسخ این سوالات، ابتدا باید بدانیم آیا زبان ترکی استانبولی سخت است؟ دعوت میکنیم این مقاله را تا انتها مطالعه بفرمایید تا به همه سوالات ایجاد شده در ذهنتانپاسخ دهیم…

زبان ترکی استانبولی سخت است؟

شاید بدانید، زبان ترکی استانبولی زبانی ترکیبی است؛ این به این معناست که بیشتر عبارات با پسوندها ساخته می‌شوند. با توجه به اینکه بیشتر مردم جهان به زبان‌های منصرف صحبت می‌کنند، ممکن است این مساله منجر به بروز مشکلاتی شود. در حقیقت باید بگوییم، برای برقراری ارتباط به زبان ترکی استانبولی شما باید راه و روش همیشگی خود را تغییر دهید. البته در نظر داشته باشید، آشنایی با سایر زبان‌های پیوندی مانند فنلاندی، مغولی، مجارستانی، کره‌ای یا ژاپنی قطعا تاثیر مثبتی در یادگیری ترکی استانبولی خواهد داشت.

نکته قابل توجه این است که قدرت اصلی زبان ترکی، دستور زبان منظم آن میباشد؛ این دستور زبان چند ویژگی جالب دارد، که مدت زمان یادگیری زبان ترکی اتانبولی را کاهش میدهد. به این صورت که در زبان ترکی، شما قادر خواهید بود تنها با استفاده از یک کلمه به معنی همان جمله‌ ای برسید که در زبان انگلیسی، برای ساخت آن مجبورید از چندین قید و صفت و حرف اضافه استفاده کنید؛ مثلا به جای جمله ” این مساله ناشی از عدم مسئولیت‌ پذیری آنهاست ”  می‌توانید از کلمه ” Sorumsuzluklarındanmış ” استفاده کنید. حتی نیاز به استفاده از فعل هم نیست! حتی شما در زبان ترکی با جنسیت، حرف تعریف و فعل‌ های بی‌ قاعده مواجه نخواهید شد.

همچنین به لطف تغییر الفبا زبان ترکی به لاتین در سال ۱۹۲۸ ، میتوان گفت این زبان به زبان کاملا آوایی تیدیل شد. بنابراین شما کافی است که قوانین تلفظ را یاد بگیرید تا بتوانید در بخش املا بهترین نمره را کسب کنید. با در نظر گرفتن تمامی این نکات، در پاسخ به این سوال که آیا ترکی استانبولی سخت است؟ باید بگوییم خیر، آنقدر هم که از دور بنظر میرسد دشوار نیست!

زمان یادگیری زبان ترکی استانبولی چه مدت است؟

“مجموعه آموزشی تومر” سعی بر این دارد در کوتاه ترین زمان ممکن، فرآیند یادگیری زبان ترکی استانبولی را برای زبان آموزان عزیز برگزار نماید. این مجموعه، با استفاده از اساتید باتجربه آموزش زبان و همچنین بهره مندی از منابع برتر آموزش زبان ترکی استانبولی طبق ساختار مورد تایید سفارت ترکیه، سابقه بسیار درخشانی را در این زمینه کسب کرده است. طول زمان دوره های آموزش زبان ترکی معمولا به این ترتیب میباشد:

  • مدت زمان تکمیل زبان ترکی در دوره های فوق فشرده گروهی شش ماه میباشد
  • مدت زمان در دوره های گروهی فشرده کمتر از یکسال زمان میبرد
  • این پروسه در دوره های خصوصی کمتر از سه ماه به اتمام میرسد
  • این مدت زمان در دوره های آنلاین کمتر از سه ماه زمان نیاز دارد

البته باید به این نکته توجه کرد، که عوامل مهم دیگری بر مدت زمان و کیفیت یادگیری هر زبان خارجی، از جمله زبان ترکی استانبولی، بسیار اثرگذار است؛ در ادامه به بررسی هریک از این موارد میپردازیم.

چه عواملی بر مدت زمان یادگیری زبان ترکی استانبولی تاثیر میگذارد؟

تلاش و انگیزه

تلاش و انگیزه زبان آموز، از جمله عوامل تاثیرگذار بر روی یادگیری زبان ترکی استانبولی می باشد. شما در ابتدا باید مشخص کنید که چرا می خواهید زبان ترکی استانبولی را یاد بگیرد؟ مسافرت؟ تحصیل؟ کار؟ و یا مهاجرت؟ هر چه برای رسیدن به هدف خود اشتیاق بیشتری داشته باشید، برای یادگیری زبان ترکی استانبولی نیز انگیزه بیشتری خواهید داشت، و بیشترین زمان خود را به یادگیری این زبان اختصاص خواهید داد. در نتیجه سریع تر به این زبان تسلط پیدا خواهید کرد.

سن زبان آموز

عامل مهم دیگری که بر روی مدت زمان آموزش زبان ترکی استانبولی تاثیر می گذارد، سن زبان آموز می باشد. هر چه فرد از سنین پایین تر به یادگیری زبان جدید به غیر از زبان مادری بپردازد، سریع تر این زبان را یاد می گیرد و میتواند صریح و بدون لهجه صحبت کند. طبق تحقیقات انجام شده بهترین سن برای آموزش و یادگیری زبان جدید، پایین تر از ۷ سال می باشد. زیرا کودک در این سن ذهن فعالی دارد و هر چه را که به او یاد دهید، یاد می گیرد و تکرار می کند.

تمرین کردن

هر چه زبان آموز زمان بیشتری را به تمرین زبان ترکی استانبولی اختصاص دهد، سریع تر به این زبان تسلط پیدا خواهد کرد. برای یادگیری سریع زبان ترکی استانبولی، شما باید در طول روز حداقل ۸ ساعت را به تمرین بپردازید. از جمله تمریناتی که در یادگیری زبان ترکی استانبولی موثر هستند می توانیم به خواندن کتاب ها و روزنامه های ترکی، گوش دادن به اخبار و مکالمات روزانه ترکی، نوشتن عبارات و کلمات جدید و به کار بردن آن ها در مکالمات روزمره خود اشاره کنیم.

اساتید آموزشی

از دیگر فاکتورهای مهمی که در یادگیری و آموزش زبان ترکی استانبولی بسیار مؤثر است، اساتید آموزشی می باشند. اینکه شما تحت نظر چه استادی آموزش های خود را آغاز کنید و استاد تا چه سطحی به آموزش زبان ترکی استانبولی تسلط دارند و در این حوزه چندین سال سابقه داشته باشند. زیرا هر چه کیفیت و نحوه تدریس اساتید آموزشی بهتر باشد زبان آموز سریع تر به زبان ترکی استانبولی تسلط پیدا خواهد کرد. چرا که می داند با توجه به نحوه یادگیری و هدف فرد از بهترین شیوه های آموزشی برای آموزش استفاده کند.

منابع آموزشی

استفاده از منابع آموزشی معتبر نیز در آموزش زبان ترکی استانبولی بسیار موثر است. زبان آموز باید همیشه سعی کند با توجه به میزان سطح یادگیری و تسلط به زبان ترکی استانبولی از بهترین منابع آموزشی روز در جهان استفاده کند.

آموزشگاه

از دیگر فاکتورهای اصلی که در آموزش سریع زبان ترکی استانبولی نقش دارد، آموزشگاه می باشد. زبان آموز همیشه باید سعی کند آموزشگاهی را انتخاب کند که در راستای هدف او فعالیت دارد. به علاوه باید آموزشگاهی را انتخاب کند که از نظر سطح علمی در جایگاه خوب و معتبر باشد.

امروزه آموزشگاه های زیادی در حوزه آموزش زبان ترکی استانبولی فعالیت دارند، به همین دلیل انتخاب یک آموزشگاه خوب و عالی کار آسانی نخواهد بود. ملاک های مختلفی برای انتخاب بهترین آموزشگاه وجود دارد، از جمله این ملاک ها می توان به کیفیت و نحوه تدریس اساتید، اعتبار آموزشگاه، نوع خدمات ارائه شده توسط آموزشگاه و شهریه کلاس ها اشاره کرد.

آموزشگاه تومر در زمینه آموزش تخصصی زبان ترکی استانبولی، با همکاری اساتید مجرب و تحصیل کرده در دانشگاه های معتبر ایران و ترکیه، و با برگزاری کلاس های خصوصی و نیمه خصوصی، آماده ارائه مشاوره و تعیین سطح رایگان و همچنین تمامی خدمات آموزشی به شما عزیزان میباشد.

امیدواریم این مطلب برای شما مفید و مورد توجه تان قرار گرفته باشد. “مجموعه آموزشی تومر”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *