شرایط بورسیه تحصیلی ترکیه

امروزه دریافت بورسیه تحصیلی و اخذ ویزای تحصیلی کشور ترکیه، از جمله مواردی است که در زمینه مهاجرت یک فرد دانشجو مورد توجه قرار میگیرد. با توجه به نزدیکی کشور ترکیه به کشور ایران و با در نظر گرفتن هزینه های پایین زندگی و تحصیل در این کشور، امروزه بسیاری از دانشجویان ایرانی سعی میکنند بتوانند در ترکیه شرایط جدیدی از تحصیل و زندگی خارج از مرز های کشور خود، را رقم بزنند. همانطور که اشاره کردیم، تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه بسیار کم هزینه است، اما باز این سوال پیش می آید که، آیا اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه امکان پذیر است؟ در صورتی که قصد اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه و سایر کشور ها را دارید، پیشنهاد میکنیم در ادامه همراه ما باشید؛ ما در این نوشته به بررسی کامل شرایط بورسیه تحصیلی ترکیه خواهیم پرداخت…

بوزسیه تحصیلی در دانشگاه های ترکیه

بررسی شرایط اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه

امکان تحصیل در دانشگاه های ترکیه  از جمله دانشگاه استانبول و دانشگاه آنکارا امکان پذیر است؛ اما نکته قابل توجه این است که در کشور ترکیه متقاضیان بومی بورسیه و تحصیل در دانشگاه دولتی این کشور بسیار زیاد هستند. همچنین علاوه بر کشور ایران، متقاضیانی از کشور های روسیه و هند برای این منظور اقدام خواهند کرد. بنابراین در ابتدا باید در نظر داشته باشید که اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه بر اساس ظرفیت می باشد؛ بنابراین افراد واجد شرایط می توانند جهت اخذ ظرفیت بورسیه اقدام نمایند.

از آنجایی که تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه به زبان ترکی می باشد، بایستی مدرک زبان ترکی استانبولی را با نمره بالا دریافت کرده باشید. جهت دریافت مدرک زبان ترکی نیز، بایستی در آزمون های زبان ترکی از جمله آزمون YOS شرکت کرده و نمره قابل قبول را بدست آورید. معمولا اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه برای دانشجویان دکتری نیاز به داشتن مقالات ISI به صورت ژورنالی دارد. از نکات مهم و ضروری دیگر داشتن سطح علمی مناسب و نمرات بالای تحصیلی می باشد. در ادامه شرایط اخذ بورسیه تحصیلی مرتبط با هر مقطع دانشگاه را مورد بررسی قرار می دهیم.

شرایط اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه

اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه در مقطع کارشناسی

دانشجویان بین المللی که میخواهند بورسیه تحصیلی ترکیه در مقطع کارشناسی را دریافت کنند، بایستی در دوره های زبان ترکی YÖS شرکت نمایند. در این دوره ها، به مدت یک سال به دانشجویان، زبان ترکی استانبولی آموزش داده خواهد شد، و در پایان آزمونی مبنی بر سنجش دانش زبان ترکی داوطلبان گرفته می شود. اگر در آزمون دانشجو نمره قابل قبول را بیاورد، می تواند درخواست خود را برای پذیرش از دانشگاه های ترکیه ارائه بدهد. معمولا به چنین دانشجویانی بورسیه تحصیلی تعلق می گیرد و در نتیجه هزینه های دانشگاه به شکل چشمگیری کاهش می یابد.

علاوه بر مدرک زبان، دارا بودن دیپلم ۱۲ ساله به همراه ریز نمرات و معدل بالا نیز بسیار مهم است. معدل دانشجو حداقل باید بالای ۱۵ باشد. اما دانشجویانی که معدل بالاتری دارند، در الویت قرار می گیرند. اگر چه در مقطع کارشناسی برای دانشجویان بین المللی بورسیه تحصیلی امکان پذیر است، اما کمک هزینه های خاصی برای آنها در نظر گرفته نشده است. معمولا این کمک هزینه به دانشجویان بومی ترکیه ارائه می شود.

مرتبط بخوانید: نمره دهی و اعلام نتایج آزمون یوس YÖS

اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه در مقطع کارشناسی ارشد

دانشجویانی که بعد از گذراندن دوره کارشناسی خود می خواهند برای ادامه تحصیل به ترکیه مهاجرت کنند، و واجد شرایط برای اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه در مقطع کارشناسی ارشد هستند نیز، باید قانون گذراندن دوره زبان YÖS و دریافت مدرک زبان ترکی را با نمره مورد قبول، رعایت نمایند. همچنین در مقطع کارشناسی ارشد، دانشجویان الزاما باید مدارک تحصیلی دیپلم ۱۲ ساله خود همراه با مدارک فارغ التحصیلی مقطع کارشناسی را جهت پذیرش و اخذ بورسیه تحصیلی ارائه بدهند. در این مقطع جهت اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه بایستی معدل مقطع کارشناسی بالاتر از ۱۵ باشد. همچنین قانون مبنی بر داشتن گپ تحصیلی با حد مجازی وجود ندارد. اما همانطور که گفته شد، افرادی که معدل بالاتر، سن پایین تر و از سطح زبان ترکی خوبی برخوردار هستند، در الویت پذیرش دانشگاه های ترکیه قرار خواهند گرفت.
در مقطع کارشناسی ارشد اگر چه اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه امکان پذیر است، اما دریافت کمک هزینه های تحصیلی که جهت کمک به دانشجو پرداخت می شود، برای دانشجویان بین المللی به ندرت قابل مشاهده است ولی امکان پذیر می باشد.
نحوه دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه

اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه در مقطع دکتری

اخذ بورسیه تحصیلی در ترکیه در مقطع دکتری، مانند مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد امکان پذیر می باشد؛ اما آنچه که اهمیت دارد، این است که علاوه بر دریافت بورس تحصیلی، امکان دریافت کمک هزینه های دانشجویی مانند خوابگاه رایگان، بیمه های درمانی رایگان و امکانات دیگر در زمینه تحصیل برای دانشجویان بین المللی امکان پذیر می باشد.

اما درنظر داشته باشید، ظرفیت های بورسیه تحصیلی و اخذ کمک هزینه های دانشجویی به تعداد محدود ارائه می شوند و برای اخذ آن بایستی در ابتدا با یک استاد راهنما در زمینه تحصیلی خود مکاتبه کرده و بعد از تایید استاد راهنما، می توانید برای پذیرش در مقطع دکتری در ترکیه اقدام نمایید. دانشجویان جهت مکاتبه با استاد راهنما و اخذ پذیرش دانشگاه های ترکیه در مقطع دکتری بایستی مدارک تحصیلی خود (دیپلم، مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد) را ارائه بدهند. معمولا افرادی که معدل بالای ۱۸ دارند، از شرایط بهتری برخوردار می باشند.

همچنین ارائه مقالات ISI که انتشار یافته باشد، از نکات الزامی محسوب می شود. قابل توجه است مانند مقاطع قبلی گذراندن دوره یک ساله زبان ترکی و قبول شدن در آزمون پایانی جهت اخذ مدرک زبان ترکی الزامی می باشد

مدارک مورد نیاز جهت اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه

مدارک مورد نیاز جهت دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه

با توجه قرارداد های موجود بین کشور ایران و ترکیه، جهت ورود به این کشور و اقامت کوتاه مدت، دریافت ویزای این کشور الزامی نمی باشد. اما چنانچه قصد اقامت بیش از ۹۰ روز در کشور ترکیه را دارید، بایستی مدارک لازم برای بورسیه ترکیه را ارائه داده و سپس برای اخذ ویزای ترکیه اقدام کرد. جهت اخذ ویزای این کشور در ابتدا بایستی وقت سفارت را به صورت آنلاین گرفت. در روز موعود نیز همراه مدارک موجود به سفارت این کشور حضوری اقدام نمایید.

مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی ترکیه به شرح زیر می باشد

مدارک مورد نیاز توضیحات
مدارک تحصیلی ارائه مدارک تحصیلی با توجه به مقطع مرتبط
ارائه مدارک هویتی ارائه پاسپورت با حداقل اعتبار دارای یک سال + ارائه اصل شناسنامه
نامه پذیرش ارائه نامه پذیرش دوره های زبان ترکی
عکس ویزایی ارائه ۴ قطعه عکس ویزایی با پشت زمینه سفید
ارائه انگیزه نامه ذکر اهداف خود از تحصیل در ترکیه
ارائه نامه پذیرش دانشگاه جهت پذیرش در مقطع دکتری در ابتدا یافتن استاد راهنما الزامی است
ارائه مقالات و دست یابی های علمی ارائه مقالات و پژوهش های علمی امتیازی مثبت محسوب می شود.
نامه عدم سو پیشینه جهت مشخص شدن سوابق کیفری اشخاص

نکات مهم

  • قبل از شروع ثبت نام مدارک و اطلاعات خود را آماده کنید. صحت مدارک را کنترل کنید (مدارک را با یکی از فرمتهای pdf, jpeg, gif, tif آماده نمایید، حجم هر فایل نباید بزرگتر از ۲ مگابایت باشد)
  • ارائه مدارک آزمونهای علمی و زبان در سطح سراسری و یا بین المللی شانس پذیرش تقاضای شما را افزایش خواهد داد.
  • کارت شناسایی معتبر از طرف مقامات دولتی مانند کارت ملی، پاسپورت، گواهینامه و یا شناسنامه میباشد.
  • عکس باید در شش ماه اخیر گرفته شده و خطوط صورتتان را مشخص کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *