زبان ترکی استانبولی؟

تاریخچه زبان ترکی استانبولی و جغرافیای زبان ترکی استانبولی؟

تاریخچه زبان ترکی استانبولی

زبان ترکی استانبولی (به ترکی استانبولی: Türkçe) یا ترکی ترکیه (Türkiye Türkçesi) یکی از زبان‌های زبان‌های ترکی است که ۸۳٬۰۰۰٬۰۰۰ نفر در سراسر جهان به عنوان زبان نخست یا دوم با آن سخن می‌گویند.

زبان ترکی استانبولی از کجا و چگونه بوجود آمد؟

با گسترش قلمرو امپراتوری عثمانی این زبان که زبان رسمی آن‌ها بود اصلاحات بسیاری می‌یافت. آتاتورک (اولین رئیس جمهور ترکیه) در سال ۱۹۲۸، الفبای عثمانی را با الفبای آوایی لاتین جایگزین نمود و کلمات بیشمار عربی، فارسی و… را از این زبان حذف نمود.

زبان ترکی استانبولی فراگیرترین زبان از شاخهٔ زبان‌های ترکی می‌باشد. جغرافیای آن شامل ترکیه و قبرس شمالی و قسمت‌هایی از عراق، یونان، بلغارستان، جمهوری مقدونیه، کوزوو، آلبانی و دیگر قسمت‌های شرقی اروپا را شامل می‌شود.

سالانه جمعیت بسیاری نیز از ترکیه به غرب اروپا و به ویژه آلمان مهاجرت می‌کنند که موجب تکلم ترکی در آن مناطق می‌گردد.

زبان ترکی استانبولی دارای بیشترین تعداد گویشوران زبان‌های ترکی‌تبار که عمدتاً در آناتولی و بالکان، زبان مادری حدود ۱۵٪ از تمام ترک زبانان می‌باشند.

نقشه قدیم منطقه ترکیه

تفاوت زبان ترکی استانبولی و ترکی آذری

زبان های ترکی استانبولی و آذری در ریشه اصلی یک زبان بوده اند که بیشتر تغییرات و تفاوت ها پس از از بین رفتن امپراتوری عثمانی ایجاد شد.

هرچند که در ابتدا تفوت های لهجه وجود داشته و در کشور های مختلف و مناطق مختلف دارای گویش متفاوتی بوده اند (همانطور که تفاوت در لهجه حتی بین آذری ها ایران هم زیاد هست) در ترکیه مدرن به واسطه احساسات وطن پرستانه و مدرن گرایانه، تغییراتی در زبان ایجاد شد.

ابتدا خط نوشتاری ترکی و الفای آن از عربی به لاتین تغییر کند و سپس واژه های فارسی و عربی وارد شده در زبان ترکی استانبولی حذف شدند و با واژه هایی که ریشه های قدیمی ترکی داشتند جایگزین شدند.

بنابراین مناطقی که از حکومت وقت ترکیه پیروی نمیکردند مانند آذربایجان ایران و شوروی سابق همچنان با همان الفبا و واژه ها صحبت میکردند و این یک جنبه از تفاوت زبان ترکی استانبولی و آذری و … است.

باید به این موضوع هم توجه کرد که شوروی تلاش زیادی برای جداکردن نژادی مردم منطقه آذرباییجان می کرد. مردم این منطقه نسبت به مردم ایران بیشتر با واژه های روسی سر و کار داشتن و حتی خط نوشتاری آن سیلیریک شد، پس تفاوت هایی در این منطقه هم نسبت به آذرباییجان ایران ایجاد شد (گرچه این تفاوت ها نسبت به تفاوت ترکی اذرباییجان و ترکی استانبولی کمتر است).

زبان ترکی ایرانیان

چرا زبان ترکی استانبولی؟

از دلایلی که ایرانیان برای یادگیری زبان ترکی استانبولی اقدام میکنند میتوان به رشد صنعت توریسم ترکیه و مسافرت به ترکیه،ادامه تحصیل در ترکیه که بسیاری از دانشجویان ایرانی در دانشگاه های ترکیه پذیرفته میشوند و همچنین تبادلات اقتصادی و روابط فرهنگی بین ایران و ترکیه از دلایلی است که ایرانیان مشتاق به یادگیری زبان ترکی استانبولی هستند و بهترین و سریعترین مسیر برای یادگیری و صحبت به زبان ترکی استانبولی تدریس خصوصی ترکی استانبولی است.

برای اطلاع از نحوه برگزاری کلاس ها به صفحه تدریس خصوصی ترکی مراجعه نمایید.