تومر (TÖMER) چیست؟

آزمون تومر (TOMER) در سال های اخیر به یکی از الزامات ورود به دانشگاه های ترکیه تبدیل شده است. یعنی کسانی که قصد تحصیل در ترکیه را دارند به خصوص تحصیل به زبان ترکی، باید در این آزمون شرکت کنند و نتیجه قابل قبولی از این آزمون کسب کنند. در این مقاله قصد داریم همه چیز را درباره تومر (TÖMER) چیست؟ برای شما بازگو کنیم.

آزمون تومر (TÖMER) چیست؟

تومر (TÖMER)، یک آزمون تعیین سطح و صدور گواهینامه برای ارزیابی میزان آشنایی فرد با زبان ترکیه ای به عنوان یک مهارت در زبان خارجی، می باشد. هدف تومر (Türkçe Öğretim Merkezi – مرکز تحقیق و کاربرد زبان های خارجی و ترکیه ای)، آموزش زبان ترکیه ای به اتباع خارجی می باشد.

این آزمون به صورت آنلاین و از طریق کامپیوتر برگزار میشود. تومر از پنج بخش اصلی تشکیل شده است که جهت ارزیابی مهارت های: روخوانی، شنیداری، گفتاری، نوشتاری و دستور زبانِ، زبان آموزان ترکی می باشد. باتوجه به سطح این آزمون که در اکثر دانشگاه ها و کالج های ترکیه نیز دارای اعتبار است، متقاضیان می توانند با پشت سر گذاشتن این آزمون و دریافت گواهینامه (بعنوان یک الزام)، مستقیما در دانشگاه ثبتنام کنند. هدف تومر آموزش زبان ترکیه ای به اتباع خارجی است که قصد: ادامه تحصیل، تحقیق، پژوهش و فعالیت های کاربردی و انتشاراتی، داشته و در راستای این هدف و پشتیبانی از فعالیت های انجام شده در زمینه های مرتبط با آن، اقدام می کنند. تومر تحت عنوان مرکز تحقیقات آموزش کاربردی زبان های خارجی و ترکیه ای، متعلق به دانشگاه آنکارا جهت آموزش زبان ترکی به شهروندان غیر ترک در
خود ترکیه و مراکزی زبان آموزی درهمین خصوص، می باشد.

 

تومر (TÖMER) چیست؟

سطوح مختلف تومر

  • سطح مبتدی A1

توانایی عمومی برقراری ارتباط، توانایی درک و پاسخگویی به سوالات ساده

  • سطح مبتدی A2

دانش زبان ابتدایی، توانایی صحبت کردن درباره موضوعات قابل پیش بینی

  • سطح متوسط B1

دانش متوسط از زبان ترکی، توانایی صحبت کردن درباره موضوعات غیر معقول مانند نحوه باز کردن حساب

  • سطح متوسط B2

دانش خوب از زبان، توانایی توصیف موضاعات در طیف گسترده

  • سطح پیشرفته C1

دانش بسیار خوب از زبان، توانایی صحبت و مقابله درباره موضوعات غیرقابل پیش بینی، دریافت دیپلم تومر

  • سطح پیشرفته C2

توانایی تحلیل و بررسی مسائل علمی و بحث درباره آن ها در حد زبان مادری

لازم است بدانید به متقاضیانی که مجموع نمرات آنها کمتر از ۵۰ باشد مدرک تومر اعطاء نمی شود. همچنین به شما پیشنهاد می شود برای آشنایی با این آزمون در آزمون آزمایشی تومر شرکت داشته باشید.

نمرات آزمون

حداقل نمره در هر بخش ۱۰ و حداکثر ۲۵ می باشد که در نهایت نمره کامل در این آزمون ۱۰۰ خواهد بود. بخش درک مطلب و خواندن ۲۵ نمره را به خود اختصاص داده است. در این میان بخش مکالمه ۱۵ نمره و بخش توضیح شفاهی دارای ۱۰ نمره می باشد. توضیح کتبی نیز دارای ۲۵ نمره می باشد. که در مجموع ۱۰۰ نمره خواهد بود.

 

نمرات آزمون تومر (TÖMER)

هزینه شرکت در آزمون تومر

قیمت آزمون TOMER با توجه به مرجع برگزار کننده آن می تواند متفاوت باشد. مثلا برای شرکت در این آزمون برای دریافت دیپلم TÖMER متقاضی می بایستی در حدود ۱۵۰ یورو هزینه خواهد داشت. هزینه شرکت این آزمون از نوع سرتیفیکای آن نزدیک ۱۰۰ یورو می باشد.

آزمون آزمایشی

بر اساس تعهدادت دانشگاه آنکارا، هر شخصی در هر جای دنیا باشد به راحتی به این آزمون دسترسی خواهد داشت. همچنین آزمون آزمایشی تومر در فاصله یک تا دو روز قبل از آزمون اصلی به صورت رایگان در اختیار متقاضیان قرار می گیرد. بعد از ثبت نام و پرداخت هزینه شرکت در آزمون TOMER به شما رمزی داده می شود که با استفاده از آن شما می توانید به پروفایل خود در UTS وارد شوید و در این آزمون آزمایشی شرکت کنید. نتایج آزمون تومر بین ۳ الی ۱۰ روز کاری اعلام می شود.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *