تحصیل در مدارس ترکیه

با توجه به همسایگی کشور ترکیه و روابط سیاسی و اجتماعی مطلوب میان ایران و ترکیه، این کشور به گزینه‌ای مناسب برای مهاجرت در میان مردم ایران تبدیل شده است. با توجه به بالا رفتن تقاضای مهاجرت به این کشور، مسئله دیگری که حتما باید موردبررسی قرار بگیرد وضعیت تحصیلی دانش آموزان است. خوشبختانه سیستم آموزشی مدارس ترکیه علاوه بر دارا بودن کیفیت بالا، گزینه‌های متفاوتی ارائه می‌دهد که می‌تواند انواع سلیقه‌ها با انواع امکانات مالی را پوشش بدهد. تحصیل دانش آموزان ایرانی در مدارس ترکیه از دغدغه های اصلی والدینی است که تصمیم به مهاجرت به ترکیه گرفتند. در صورتی که شما یکی از این والدین باشید و البته دارای فرزندان در سن و سال مدرسه، انتخاب این مدارس برای شما ممکن است سخت به نظر بیاید زیرا ممکن است شما در این خصوص اطلاعات مناسبی نداشته باشید.

اما جای نگرانی نیست؛ شما میتوانید تنها با کمی مطالعه و جستجو در این زمینه، مناسب ترین محل برای تحصیل فرزند دلبندتان در ترکیه را انتخاب کنید. ما در این مقاله به بررسی مدارس دولتی و خصوصی ترکیه به همراه شهریه و نحوه ثبت نام در این مدارس و شرایط آنها می پردازیم و سپس بهترین مدارس ترکیه برای تحصیل در مقاطع مختلف را بررسی خواهیم کرد. پس ما را تا انتهای این مقاله همراهی بفرمایید…

تحصیل در مدارس ترکیه

شرایط کلی تحصیل در مدارس ترکیه

  • پوشش: در مدارس ترکیه پوشیدن فرم اجباری است. رنگ فرم مدارس دولتی اغلب تیره و یا آبی‌رنگ است اما مدارس غیردولتی فرم‌های رنگارنگ دارند.

 

  • زبان: آموزش زبان ترکی استانبولی در تمامی مدارس و مقاطع اجباری است. در کنار زبان ترکی زبان دیگری اغلب با هزینه جداگانه آموزش داده می‌شود که این آموزش ها از سال چهارم دبستان آغاز می‌شوند. اگر مدرسه بین‌المللی باشد زبان ترکی زبان دوم محسوب میشود.

 

  • سال تحصیلی: هر مقطع تحصیلی در مدارس ترکیه شامل ۱۸۰ روز تحصیلی است که از سپتامبر آغاز و تا ژانویه دوره اول و سپس و از ژانویه تا ژوئن را شامل می‌شود.

 

  • روزهای تحصیلی: ساعت کاری و روزهای مدرسه در میان مدارس مختلف اغلب متفاوت است. ولی مدرسه از روزهای دوشنبه تا جمعه، ۵ روز در هفته، تشکیل می‌شود و اغلب از ساعت ۸ صبح شروع می‌شود و در ساعت ۴ به‌پایان می‌رسد. ساعت ناهار نیز وجود دارد که مدارس ترکیه با گرفتن هزینه‌ای از والدین ناهار نیز می‌دهند.

 

  • تعطیلات: زمان این تعطیلات در تابستان پس از ژوئن به مدت سه ماه است. دو هفته تعطیلات زمستانی نیز در فوریه وجود دارد. در تعطیلات عمومی دیگر مثل عید، حاکمیت ملی، روز کودک، مراسم افتتاحیه آتاتورک و عید رمضان نیز مدارس تعطیل‌اند.

تحصیل در ترکیه

سیستم آموزشی و تحصیل در مدارس ترکیه

تمامی مدارس و موسسات آموزشی در ترکیه از مدارس رایگان دولتی گرفته تا مدارس خصوصی و بین‌المللی، همگی تحت نظر وزارت آموزش‌ و پرورش این کشور فعالیت میکنند. این مدارس ترکیه و به خصوص مدارس دولتی، حتی در کوچک‌ترین شهرها در فاصله‌ای نزدیک از آن‌ها وجود دارند. شاید بتوان به جرات گفت که ترکیه دارای یکی از بهترین سیستم های آموزشی در اروپاست. سالانه بخش بزرگی از بودجه کشور به امر آموزش و پرورش اختصاص داده می شود. به طور کلی آموزش پیش از دانشگاه در این کشور باکیفیت بالا و همینطور هزینه کم انجام می‌گیرد و خیال شما می‌تواند از بابت کیفیت تحصیلی فرزندتان در ترکیه راحت باشد.

دانش آموزان در ترکیه به مدت ۱۲ سال باید در سیستم آموزشی شرکت داشته باشند. که ۴ سال اول را آموزش ابتدایی، ۴ سال دوم را آموزش ابتدایی دوم و ۴ سال آخر را دوره متوسطه تشکیل می دهد، سن شروع تحصیلات ابتدایی در ترکیه ۷ سال تمام می باشد اما پیش از آن کودک می‌تواند به پیش‌دبستانی و مهدکودک برود اما ۱۲ سال اولیه دوره تحصیلی اجباری است. حال تصمیم با خانواده هاست که بخواهند فرزندان خود را در مدارس دولتی که رایگان می باشد ثبت نام کنند یا مدارس غیر انتفاعی و خصوصی. در هر حالت دولت موظف می باشد که سیستم آموزشی رایگان را تا پایان تحصیلات برای شهروندان خود مهیا نماید. خوب است بدانید حتی افرادی که دارای اقامت یکساله ترکیه، (اقامت توریستی) نیز هستند می توانند فرزندان خود را در مدارس دولتی ترکیه به صورت کاملا رایگان ثبت نام نمایند.

همه والدین موظف هستند شرایط تحصیل را برای فرزندان خود مهیا نمایند و در صورتی که مانع آن شوند، بر اساس قانون ترکیه مجرم بوده و در برخی از موارد ممکن است حضانت کودک از والدین سلب شود. بعد از اتمام تحصیلات اول و دوم دوره ابتدایی به دانش آموزان مدرک دیپلم ابتدایی داده می شود. یک دیپلم دیگر نیز بعد از پایان دوره متوسطه داده می شود که شخص می تواند با اخذ آن در آزمون ورودی دانشگاه های ترکیه شرکت کند.

سیستم آموزشی مدارس ترکیه

تحصیل در مدارس دولتی ترکیه

این روزها سیستم آموزشی دولتی ترکیه با وجود رایگان بودن، دیگر در ترکیه محبوب نیست و بیشتر افراد متقاضی تحصیل در مدارس خصوصی هستند. مدارس دولتی فقط چارت تعیین شده توسط آموزش و پرورش را تدریس می کنند و برنامه های تقویتی و جانبی دیگر ندارند. کیفیت تدریس دولتی می‌تواند از مدرسه به مدرسه متفاوت باشد. ساعات مدرسه در ترکیه نسبتا طولانی‌اند و انجام تکالیف برای دانش آموزان اجباری است و همچنین ممکن است معلم تمام دوره‌ی ابتدایی یک دانش‌آموز یک فرد خاص باشد. برای ثبت‌نام در مدرسه دولتی باید برگه‌ای را به همراه داشته باشید که ثابت می‌کند آن مدرسه نزدیک‌ترین مدرسه دولتی به منزل شماست.

شرایط ثبت نام در مدارس دولتی ترکیه

برای ورود به مدارس دولتی ترکیه قبل از هر چیز باید برای اقامت در ترکیه اقدام نمایید زیرا بدون داشتن کارت کیملیک هیچ کدام از مدارس حتی مدارس ایرانی در ترکیه اجازه ثبت نام فرزند شما را نخواهد داشت.

برای ثبت نام در مدارس ترکیه علاوه بر کارت اقامت شما باید تمام مدارک تحصیلی به همراه ریزنمرات فرزندتان را به زبان ترکی ترجمه کنید. دارالترجمه باید علاوه بر ترجمه، مهر وزارت امور خارجه، مهر وزرات دادگستری، مهر نوتر (در سفارت ترکیه در ایران انجام می شود) را انجام دهد. توجه داشته باشید تسلط به زبان ترکی استانبولی، یکی از مهم ترین شرایط ثبت نام در مارس ترکیه است. برای ثبت‌نام فرزندتان در کلاس اول باید با “برگه نفوس” و “کارت اقامت خود و فرزندتان” به مدارس نزدیک محل سکونت مراجعه کنید. برگه نفوس ثبت آدرس شما در شهرداری منطقه است و نزدیک بودن شما به مدرسه را تایید می‌کند.

در صورتی که قصد اخذ اقامت برای تحصیل در ترکیه را دارید قطعا با برنامه ریزی اقدام به این کار نمایید تا فرزندان شما از سال تحصیلی جا نمانند. از آنجایی که ددلاین ثبت نام مدارس در ترکیه چه ایرانی ، چه ترک و چه بین المللی در تیر ماه به اتمام می رسد پس لازم است شما قبل از تیرماه نسبت به آماده کردن مدارک اقدامات لازم را انجام دهید.

مدارس دولتی ترکیه متقاضی زیادی دارند بنابراین باید حواستان را جمع کنید که ثبت‌نام فرزندتان را به تعویق نیندازید چون ممکن است ظرفیت مدرسه پر شود.

مدارس دولتی ترکیه

تحصیل در مدارس خصوصی ترکیه

مدارس خصوصی بر عکس مدارس دولتی برنامه های تقویتی و تفریحی خوبی برای دانش آموزان دارند، از تئاتر گرفته تا برگزاری اردوهای تفریحی و آموزشی از جمله فعالیت مدارس خصوصی در ترکیه است. هزینه شهریه این مدارس در سال ۲۰۲۰ حدودا ۱۸ هزار لیر ترکیه برای یکسال است. اغلب در مدارس خصوصیف آموزش زبان انگلیسی نیز انجام میشود.

شرایط ثبت نام در مدارس خصوصی ترکیه

برخی از مدارس خصوصی آزمون ورودی نیز دارند که فرزند شما باید نمره قبولی را در آن آزمون به‌دست آورد. در مدارس خصوصی دانش آموزان بسته به مقطع و شرایط مدرسه باید هزینه های تحصیل را بپردازند. به صورت کلی ۲ مدرک برای ثبت نام در مدارس خصوصی لازم است:

۱- کیملیک ترکیه که همان اقامت ترکیه می باشد

۲- ثبت در اداره نفوس که باید با مدارک اجاره خانه و قبض به نام در شهرداری محل این ثبت انجام بشود.

تحصیل در مدارس خصوصی ترکیه

تحصیل در مدارس بین المللی ترکیه

در ترکیه بالغ بر ۱۰۰۰ شعبه از مدارس بین المللی وجود دارد. مدارس انگلیسی، مدارس آمریکایی، مدارس فرانسوی، مدارس آلمانی و … . سیستم آموزشی این مدارس برگرفته از سیستم آموزشی آن کشور است.

سیستم و محتوای آموزش مدارس آمریکایی را آموزش و پرورش آمریکا مشخص می کند و یا مدارس فرانسوی بر اساس محتوا و سیستم آموزشی فرانسه اداره می شوند. این امر سبب می شود که زبان تدریس و سیستم آموزشی این مدارس با هم تفاوت های زیادی داشته باشد. دانش آموزان این مدارس را ملیت های مختلف تشکیل می دهند. البته دیپلمات ها هم در اکثر مواقع فرزندان خود را در این مدارس ثبت نام می کنند.

مدارس خصوصی برنامه های تحصیلی گسترده تری برای دانش آموزان ارائه می نمایند. در مدارس بین المللی ترکیه دانش آموزان از اساتید خبره در زمینه آموزشی بهره می گیرند. دانش آموزان می توانند علاوه بر زبان انگلیسی با زبان های المانی، فرانسوی و… نیز آشنا گردند. در این مدارس تعداد دانش آموزان کمتری در کلاس حضور دارند، از همین رو این موضوع در یادگیری دانش آموزان تاثیر به سزایی دارد. کلاس های فوق برنامه مانند کلاس های کامپیوتر، کلاس های ورزشی در زمینه های مختلفی مانند فوتبال، بسکتبال، شنا و … ، کلاس های مهارتی که دانش آموزان را برای زندگی آینده در اجتماع آماده می سازد و… نیز برگزار می گردد.

تحصیل در مدارس بین المللی ترکیه

شرایط و مدارک مورد نیاز ثبت نام در مدارس بین المللی ترکیه

برای تحصیل در مدارس ترکیه دانش آموزان بایستی پذیرش تحصیلی داشته باشند. برای دریافت پذیرش از مدرسه، دانش آموزان بایستی هزینه ای که برای مدرسه عنوان گردیده است را پرداخت نمایند و به مهراه مدارک ذیل برای اخذ پذیرش اقدام کنند:

  • دانش آموز بایستی دارای پاسپورت معتبر باشد
  • بایستی مدارک تحصیل سال های آخر خود را به همراه ریز نمرات آنها ارائه نماید
  • دانش آموز بایستی از معلمان خود توصیه نامه دریافت نمایند
  • ارائه نمودن انگیزه نامه نیز برای پذیرش تحصیلی ضروری است
  • در صورت داشتن جوایز شناخته شده، مدرک زبان و … بایستی مدارک آنها ارائه شود

پس از اخذ پذیرش، دانش آموز برای ورود به ترکیه بایستی ویزای تحصیلی دریافت نماید. برای دریافت ویزای تحصیلی علاوه بر مدارک مشروحه و مدارک هویتی بایستی نامه تمکن مالی که نشان از داشتن هزینه های زندگی و تحصیل می گردد را ارائه نماید.

تحصیل در مدارس بین المللی ترکیه

مدارک اعطایی مدارس بین المللی در ترکیه

اعتبارنامه بین المللی کارشناسی بر اساس یک مدل آموزشی خاص ساخته شده است. که اهداف برنامه به شکل زیر است:

• تشویق کودکان به فکر کردن مستقل

• هر فرد مسئول آموزش خودش می باشد

• یادگیری زبان دوم برای آگاهی بیشتر فرهنگی

• اخذ گواهینامه برای دسترسی به بهترین مدارس جهان.

این اعتبارنامه بر اساس ویژگی های عاطفی ، اجتماعی و دانشگاهی اعطا می شوند.

اعتباربخشی ، که به بررسی و شکل گیری ایده های فردی و همچنین هویت فرهنگی خاص فرد می پردازد ، شامل ۳ برنامه است:

• کودکان بین ۳ تا ۱۲ سال: برنامه اوایل شروع تحصیل

• دانش آموزان ۱۱ تا ۱۶ ساله: برنامه سال های میانه

• دانش آموزان ۱۶ تا ۱۹ ساله: برنامه دیپلم و برنامه شغلی مرتبط

 

پیشنهاد ویژه (حتما بخوانید) : نکات مهم درباره دریافت بورس تحصیلی ترکیه

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *