تحصیل بدون کنکور در ترکیه

اگر خواهان تحصیل در ترکیه بدون کنکور و آزمون ورودی هستید، خبر خوبی برایتان داریم! شما می توانید تنها با تامین مدارک لازم و بدون شرکت در هر گونه امتحان ورودی در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و یا دکتری به تحصیل بپردازید. همانطور که میدانید، برای تحصیل در دانشگاه‌های دولتی ترکیه، ملزم به قبولی در آزمون YOS ترکیه و آزمون ورودی دانشگاه مورد نظرخود میباشید؛ در کشور ترکیه دانشگاه‌های خصوصی وجود دارد که دارای رنکینگ و رتبه علمی خوبی در جهان می‌باشند، و تحصیل در دانشگاه های ترکیه بدون آزمون ورودی را ممکن می سازند؛ در این مطلب همراه ما باشید، تا تمامی اطلاعاتی که در این مسیر به آن احتیاج دارید را در اختیار شما دانشجویان گرامی قرار دهیم.

تحصیل بدون کنکور در ترکیه

تحصیل در ترکیه بدون کنکور در چه رشته هایی امکان پذیر است؟

مؤسسات آموزش عالی در کشور ترکیه، شامل موسسات دولتی و خصوصی هستند؛ بیشتر رشته‌های مورد نظر متقاضیان را موسسات خصوصی ارائه می‌دهند؛ از جمله این رشته ها: معماری، هنر، هوافضا، بیزینس، طراحی، اقتصاد، آموزش و پرورش، مهندسی، مد، ارتباطات جمعی و روزنامه نگاری، زبان، علوم زندگی، مدیریت بازاریابی، علوم طبیعی، علوم اجتماعی، فناوری و اطلاعات، گردشگری و مهمان‌داری، موسیقی، علوم پایه، پزشکی، دندان‌پزشکی و داروسازی میباشد.

جهت کسب اطلاع از دیگر رشته‌های ارائه شده، می‌توانید به سایت دانشگاه مورد نظر مراجعه کنید.

پذیرش پزشکی و دندانپزشکی بدون کنکور در ترکیه

برای تحصیل در این رشته‌ها، میتوانید از دانشگاه‌های خصوصی بدون آزمون ورودی پذیرش بگیرید؛ همچنین در دانشگاه‌های خصوصی، می‌توانید دوره های پزشکی و دندان پزشکی را به زبان انگلیسی بگذرانید. رشته پزشکی و دندانپزشکی، جزو رشته هایی است که با مردم سر و کار دارد، بنابراین شما نیاز دارید که به زبان ترکی استانبولی نیز مسلط باشید. سال اول و دوم این رشته ها مانند سایر کشورها، معمولا با علوم پایه آغاز شده، سال سوم به صورت نظری و عملی و سال چهارم و پنجم نیز شامل کارآموزی بالینی می‌باشد. در سال آخر تحصیلات خود به عنوان یک پزشک در کلینیک و یا درمانگاه شروع به کار خواهید.

هزینه تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه‌های خصوصی ترکیه از ۱۰۰۰۰ دلار تا ۲۵۰۰۰ دلار متفاوت می‌باشد.

مرتبط بخوانید: لیست دانشگاه های ترکیه ای مورد تایید وزارت بهداشت

پذیرش پزشکی بدون کنکور در ترکیه

پذیرش بون آزمون در رشته های مهندسی ، علوم انسانی و هنر در ترکیه

دانشگاه‌های ترکیه دارای رشته های انتخابی زیادی برای تحصیل در دوره‌های مهندسی ، علوم انسانی و هنر می‌باشد؛ در کشور ترکیه می‌توانید در دانشگاه‌های خصوصی بدون آزمون ورودی، شروع به تحصیل در رشته‌های مهندسی ، علوم انسانی و هنر کنید. این دانشگاه‌ها رشته‌های بیزنس، کامپیوتر، علوم سیاسی، روابط بین الملل، مهندسی زیست محیطی و علوم اجتماعی و علوم انسانی و… را ارائه می‌دهد. رشته‌های مهندسی در ترکیه مانند کشورهای دیگر در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می‌شود. طول دوره کارشناسی ۴ سال، کارشناسی ارشد ۲ سال و دکتری ۴ سال می‌باشد.

ثبت نام در دانشگاههای ترکیه با شرط معدل

در دانشگاه‌های دولتی از طریق آزمون های ورودی که گرفته می شود؛ سطح علمی دانشجویان را اندازه گیری می کنند. در دانشگاه‌هایی که کنکور و آزمون ورودی ندارند، برای تعیین سطح علمی دانش آموزان، از معدل دبیرستان و یا مقطع تحصیلی قبلی آن‌ها استفاده می‌کنند. در دانشگاه‌هایی که نمره زبان را نیز مورد بررسی قرار می دهند؛ هرچه نمره کسب شده بیشتر باشد، شانس فرد برای پذیرش نیز بیشتر می‌شود. سهم دانشجویان بین المللی در رشته های پزشکی، دندان‌پزشکی و داروسازی در این دانشگاه‌ها، نسبت به دانشگاه‌های دولتی بیشتر می‌باشد.

هزینه تحصیل بدون کنکور در ترکیه

هزینه تحصیل بدون کنکور در ترکیه

برای تحصیل در دانشگاه‌های بدون کنکور ترکیه، نسبت به دانشگاه‌های دولتی باید هزینه بیشتری پرداخت کنید. این دانشگاه‌ها در مقابل هزینه‌ای که دریافت می‌کنند؛ امکانات رفاهی بهتری را نیز ارائه می‌دهند. هزینه تحصیلی شما بسته به دانشگاه و رشته ای که انتخاب می‌کنید، متغیر می‌باشد.

هزینه تحصیل در دوره های تحصیلات عالی، توسط دولت در ابتدای هر سال تحصیلی تعیین می شود. این هزینه برای دانشگاه‌های خصوصی حداکثر تا ۲۵،۰۰۰ دلار می‌باشد. قبل از اقدام برای پذیرش از این دانشگاه‌ها می‌توانید در سایت دانشگاه مورد نظر، شهریه رشته مورد نظر را مشاهده کنید.همچنین هزینه های زندگی تخمین زده شده برای دانشجویان بین المللی حداقل ۳۰۰ تا ۴۰۰ دلار در هر ماه، بسته به شیوه زندگی دانشجویی دارد. همچنین، دانش آموزان باید برای کتاب که تقریبا ۱۰۰ تا ۱۵۰ دلار در هر ترم هستند، بودجه کنار بگذارند.

نحوه ثبت نام بدون کنکور در دانشگاه های ترکیه

کشور ترکیه برای دانشجویان سراسر جهان، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. از طریق مدرک تحصیلی ترکیه، به دلیل دیپلم معتبر بین المللی خود، فرصت های شغلی خوبی در شرکت های بین المللی در خارج از ترکیه خواهید داشت. برای ثبت نام بدون آزمون ورودی در دانشگاه‌های معتبر ترکیه، در ابتدا دانشگاه و رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید. در قدم بعدی باید مدارک و اسناد مورد نیاز دانشگاه را ارائه دهید. در بعضی مواقع ممکن است، به جزء مدارک عمومی ازشما مدارک بیشتری نیز خواسته شود.

مدارکی کلی که متقاضیان می‌بایست ارائه دهند:

  • مدرک زبان
  • مدرک آخرین مقطع تحصیلی
  • نامه انگیزشی
  • رسید پرداخت مبلغ ثبت نام
  • تمکن مالی
  • ریز نمرات
  • رزومه تحصیلی و یا کاری
  • نمره GRE

این مدارک را همراه با فرم تکمیل شده درخواست، برای دانشگاه مورد نظر ارسال کنید.

بعد از اخذ پذیرش از دانشگاه، باید برای ویزا اقدام نمایید. برای سفارت کپی از نامه پذیرش و مدارک خواسته شده از جمله، مدارک هویتی و پاسپورت و غیره را ارائه دهید.برای اخذ ویزای تحصیلی خود در این دانشگاه های ترکیه، می‌توانید از طریق موسسه مهاجرتی میرداماد اقدام کنید. این موسسه همراه با مجرب ترین وکلای خود، شما را در مطمین ترین مسیر ممکن قرار می‌دهد.

دانشگاه های بدون کنکور در ترکیه

لیست دانشگاه های ترکیه ای که بدون کنکور اقدام به پذیرش دانشجو می نمایند

۱- دانشگاه ییلدیریم بایزید آنکارا
۲- دانشگاه قیریق قلعه
۳- دانشگاه هیتیت
۴- دانشگاه ارزینجان
۵- دانشگاه کارابوک
۶- دانشگاه سلیمان دمیرل
۷- دانشگاه کاستامونو
۸- دانشگاه رجب طیب اردوغان
۹- دانشگاه آبانت عزت بایسال
۱۰- دانشگاه ارجیس
امیدواریم این مطلب مورد توجه شما قرار گرفته باشد؛ شما عزیزان میتوانید جهت بهبود و افزایش مهارت های چهارگانه زبان ترکی خود، اقدام به شرکت در دوره های تدریس خصوصی زبان ترکی استانبولی “مجموعه تومر تی وای اس” نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *