تاریخچه زبان های ترکی

یکی از بخش های جالب رشته زبانشناسی پیدا کردن ریشه و تاریخچه زبان های مختلف جهان است؛ در این نوشته قصد داریم راجع به تاریخچه زبان ترکی استانبولی صحبت کرده و گویش ها و شاخه های این زبان را بررسی کنیم؛ زبان ترکی استانبولی یکی از زبان های شاخه جنوب غربی یا گروه اغوز زبان ترکیه ای است. زبان اوغوز بیشتر از ۱۵۰ میلوین نفر در دنیا گوینده دارد.

اگر علاقه هستید زبان ترکی استانبولی را بهتر بشناسید در ادامه همراه ما باشید…

خانواده زبان های ترکی

زبانهای ترکی استانبولی و ترکی آذری زیر گروه اصلی زبان اوغوز هستند و زبانهای ترکمنی، ازبکی، قشقایی، افشاری، ستقری از زبان های دیگری هستند که جمعیت های کوچکتری را به خود اختصاص داده اند.

تاریخچه زبان ترکی استانبولی

در تاریخچه زبان های ترکی استانبولی یکی از زبان های گروه آلتای خانواده اورال آلتای است که از بالکان تا منطقه دریای خزر مورد استفاده قرار می گیرد.

قدمت زبان ترکی استانبولی به ۸۵۰۰ سال پیش باز می گردد اسناد موجود به دست آمده که قدمت این زبان را ثابت می کند کلمات گزیده ای است که به خط میخی بر روی کتیبه های سومری نوشته شده است. در جهان حدود ۷۱ میلیون نفر به عنوان زبان مادری و ۱۷ میلیون نفر به عنوان زبان دوم از این زبان استفاده می کنند و با آن سخن می گویند. کشورهایی که به این زبان سخن می گویند شامل: ترکیه، قبرس شمالی، قسمت هایی از عراق، یونان، بلغارستان، جمهوری مقدونیه، کوزوو، آلبانی و قسمت های شرقی اروپا.

تاریخپه زبان های ترکی به سه دسته ترکی قدیمی (قرن هفتم تا سیزدهم)، ترکی میانی (قرن سیزدهم تا بیستم) و ترکی جدید (قرن بیستم به بعد) تقسیم میشود.

در زمان امپراتوری عثمانی، زبان عربی و فارسی وارد زبان ترکی شد. با تحقیقات بدست آمده حدود ۸۸ درصد از واژه ترکی ترکیبی از واژگان فارسی و عربی است. به این زبان، زبان ترکی عثمانی گفته می شود که زبان تحصیل کرده ها و درباریان سطح بالا بود. زبان ترکی اصیل که زبان کوچه بازاری تعبیر می کردند و تنها مردم عادی به این زبان صحبت می کردند. ترکی عثمانی در آن زمان با رسم الخط فارسی نوشته می شد.

جنبش زبانی که در سال ۱۹۲۸ توسط آتاتورک رخ داد رسم الخط فارسی به لاتین تغییر یافت. همچنین واژه های ترکی جایگزین واژه های فارسی و عربی شدند؛ در نتیجه برخی از واژه های منسوخ ترکی دوباره زنده و وارد زبان ترکی شدند و واژه های جدیدی ساخته شد.

اصلاح زبان ترکی

زمانی که جمهوری مدرن ترکیه در سال ۱۹۲۳ تاسیس شد. مصطفی کمال آتاتورک “انجمن زبان ترکی” رو برای شروع یک‌سری اصلاحات روی زبان ترکی خلق نمود. امپراطوری عثمانی اساسا از شر اون زبان اداری خلاص شد. و اون رو با یک زبان استاندارد جدید دیگر که مبتکی بر زبان مشترک همه‌ی افراد حاضر در استامبول بود جایگزین کرد. سعی اونها باعث جایگزین شدن کلمات فارسی و عربی با کلمات بومی ترکی شد. گاهی وقت‌ها اونها کلمات باستانی ترکی بودند که دوباره پس‌آورده شده بودند و گاهی هم اونها کلمات ترکی جدیدی بودن که از ریشه های زبان تُرکی گرفته شده بودند.

تغییر الفبا

یکی دیگه از تغیرات اساسی، عوض شدن حروف الفبای ترکی از عربی بود. سامانه‌ی نوشتاری عربی به الفبای اصلاح شده‌ی لاتین که بسیار برای نوشتن و خواندن ترکی مناسب بود. عربی فقط ۳ حرف بی‌صدا کوتاه و ۳ حرف بی‌صدا بلند داشت. در صورتی که ترکی ۸ حرف بی‌صدا که گیچ کنندی بسیاری در خواندن و نوشتن ترکی ایجاد کرد. و نرخ سواد رو همیشه پاین نگه داشته بود.
اما بعد از عوض شدن الفبا به الفبای لاتین، نرخ سواد به سرعت بالا رفت. ولی مردم معمولی هیچوقت پیشنهادات انجمن زبان ترکی رو نپذیرفتند. پس بعضی از وام‌واژه های خارجی هنوز در امتداد زبان بومی ترکی وجود داشت.
گاهی هم دو کلمه از هر کدوم از زبان های مختلف یکی ترکی و فارسی یا عربی و آنها ممکن بود همون معنی رو داشته باشن. اما فقط نحوه‌ استفاده آنها کمی متفاوت بود یا کمی تفاوت حسی به معنا داشتند.

الفبای زبان ترکی استانبولی

ویژگی‌های زبان ترکی استانبولی

زبان ترکی استانبولی زبان جذاب و شیرینی است و دلایل خیلی زیادی برای یادگیری آن وجود دارد:

• فرصت های شغلی مختلف
• رقابت کمتر
• تنوع تلفظ
• یادگیری آسان
• زبان تأثیر گذار
• ساختار مشابه با برخی از زبان ها
• دستور زبان منعطف
واژگان در زبان ترکی استانبولی

زبان ترکی استانبولی تا حد بسیار زیادی از زبان های دیگر اقتباس کرده است، و شگفت انگیز ترین آن میتوان به زبان فرانسوی اشاره کرد. در زبان استانبولی حدود ۵۰۰۰ کلمه فرانسوی وجود دارد.

زبانهای دیگر مانند عربی ۶۵۰۰ کلمه، فارسی ۱۴۰۰ کلمه، ایتالیایی ۶۰۰ کلمه، یونانی ۴۰۰ کلمه و ۱۵۰کلمه لاتین در این زبان به کاربرده شده است.

اهمیت یادگیری ترکی استانبولی

۱٫ فرصت‌های شغلی
۲٫ ترکیه و گهواره تمدن
۳٫ متمایز باشید
۴٫ در ترکیه، انگلیسی کافی نیست
۵٫ یک زبان منحصربفرد
۶٫ محلی برای یادگیری دیگر زبانهای مرتبط

مرتبط بخوانید: اهمیت یادگیری زبان ترکی استانبولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *