آنچه درباره ی آزمون آلس ترکیه باید بدانید

ادامه تحصیل در دانشگاه های برتر آرزوی همه علاقمندان به تحصیل می باشد و امروزه افراد زیادی هستند که پس از قبولی در آزمون آلس ترکیه  ، این کشور را به عنوان کشور محل تحصیل خود انتخاب می کنند. یکی از دلایل مهمی که امروزه کشور ترکیه را برای ادامه تحصیل انتخاب می کنند سطح بالای علمی و آموزشی در این کشور است؛ تا آن جا که برخی از دانشگاه های آن در لیست ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا قرار گرفته اند. اما مهم ترین مسئله قبل از هر اقدامی، آگاهی از تمامی قوانین و شرایط موجود در کشور مقصد است. شما می توانید با مراجعه به مقاله نکات مهم درباره دریافت بورس تحصیلی ترکیه اطلاعات کاملی درباره بورسیه در ترکیه مطالعه کنید.
آزمون آلس ترکیه
آزمون ALES (آلس) با نام کامل Akademik personel ve Lisansüstü Eğitim Sınavı که به معنای امتحان یا آزمون ورودی تحصیلات تکمیلی در زبان ترکی استانبولی است. در حقیقت آزمون ورودی برای مقاطع ارشد و دکتری میباشد. موسسه متولی برگزاری آزمون آلس، مرکز گزینش و جابجایی دانشجوی کشور ترکیه OSYM می باشد.
برا ی ورود به دانشگاه های ترکیه به عنوان استاد، استاد یار و یا هرگونه عضو هیئت علمی متقاضی باید مدرک آزمون آلس را دارا باشد. این آزمون به طور معمول سالی دو مرتبه در ماه های مارچ و نوانبر میلادی برگزار می شود. داوطلبان تحصیل کارشناسی ارشد در کشور ترکیه . همچنین متقاضیان پذیرش دکتری در آن کشور شرکت مینمایند. امروزه این آزمون در بسیاری از کشور ها از جمله ایران توسط سفارت ترکیه برگزار می شود.
نکته:
۱٫ طول دوره کارشناسی ارشد حداقل دو سال و دکترا چهار سال می‌باشد. تعداد واحدهای لازم برای گذراندن در هر دو مقطع عموماً بین ۲۰ تا ۳۰ واحد می‌باشد كه باید در نیمی از طول مدت تحصیل گذرانده شوند و بقیه دوره به گذراندن پایان نامه اختصاص دارد.
۲٫ زبان تدریس در دوره های کارشناسی ارشد و دکترا، تركی یا انگلیسی می‌باشد.

بطور كلی متقاضیان ورود به دوره های کارشناسی ارشد و دكترا نیاز به طی مراحل زیر دارند:
۱٫ شركت در آزمون ALES (آلس) و اخذ امتیاز آن
۲٫ قبولی در آزمونهای زبان و اخذ مدرك آن (بسته به زبان تدریس دانشگاه مدرك زبان تركی یا انگلیسی مورد نیاز است)
۳٫ شركت در مصاحبه تخصصی توسط هیات علمی گروه مربوطه
۴٫ ارایه مدارك جهت بررسی و معادل سازی
نمره آزمون آلس
نمره آزمون آلس از ۱۰۰ است. حداقل نمره قبولی در این آزمون توسط دانشگاهای انتخابی مشخص می شود شرط قبولی افراد را تنها مجاز شدن فرد در آزمون در نظر می گیرند و برای نمره اهمیت حائز نمی شوند. اما در حقیقت به دلیل رقابت بسیار زیاد بین دانشجویان، برای پذیرش دانشجویان خارجی نمره ی آزمون ملاک قرار داده خواهد شد. در کنار نمره آزمون مواردی هم چون معدل، رزومه و مدارک زبان امتیاز مازاد و یا مثبتی در نظر ژوری خواهد گذاشت. حداقل نمره مجاز و قبولی در این آزمون در این امتحان عدد ۳۵ می باشد.
تغییرات اخیرآزمون آلس
یکی از اصلی ترین تغیرات این آزمون میتوان به ۲ تستی شدن سوالات این آزمون از ۴ تستی اشاره کرد. یکی دیگر از تغیرات آزمون آلس کوتاه تر شدن زمان این آزمون است. اعتبار نتایج این آزمون تا دو سوال بوده اما در اصلاحات جدید این مقدار به ۵ سال تغییر یافته است. هم چنین اهمیت سوالات هوش بیش تر از سوالات زبان ترکی هست. هم چنین در اصلاحیه هر دو مورد آزمون به شکل مساوی بارم بندی شده اند یعنی ۵۰ درصد را زبان ترکی استانبولی و ۵۰ درصد را ریاضیات تشکیل داده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *