آزمون YÖS ترکیه چیست؟

علاقمندان به تحصیل در کشور ترکیه برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری در کشور ترکیه باید در آزمون YÖS ترکیه شرکت کرده این آزمون برای دانشجویان خارجی یا ترکیه ای خارج از کشور میباشد.

 

آزمون YÖS ترکیه چیست؟

 

آزمون YÖS ترکیه که مخفف عبارت Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı است تا سال ۲۰۱۰ از سمت سازمان سنجش کشور ترکیه YÖK , که مخفف (Yükseköğretim Kurulu) می باشد برگزار می گردید ولیکن از سال ۲۰۱۱ قوانین تغییر پیدا کرد و هر دانشگاه خود می تواند به صورت مستقل اقدام به برگزاری این آزمون نماید. در واقع آزمون YÖS، آزمون ورودی دانشگاه های ترکیه است. و برای دانشجویان کشورهای دیگر یا به عبارتی دانشجویان بین المللی می باشد.

 

کاربرد این آزمون برای دو گروه از افراد می باشد، یکی دانشجویانی که درصدد ادامه تحصیل در رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در دانشگاه های ترکیه به خصوص دانشگاه های دولتی ترکیه هستند و گروه دیگر متقاضیان تحصیلات تکمیلی و مهندسی در کشورترکیه می باشند. این افراد می توانند در این آزمون شرکت کنند و در زمان اخذ پذیرش تحصیلی در ترکیه لازم است که نمره قبولی خود را به دانشگاه ارایه نمایند.

 

داوطلبان می‌توانند با کسب نمره قبولی در آزمون YÖS ترکیه برای پذیرش در دانشگاه مورد نظر اقدام کنند . اکثر دانشگاه‌های دولتی معتبر ترکیه خود اقدام به طراحی و برگزار آزمون یوس مختص خود می‌کنند. دانشگاه‌های ترکیه این آزمون را هر سال، یک نوبت برگزار می‌کنند. و نتایج این آزمون تنها به مدت دو سال اعتبار دارد. و بعد از پایان دو سال متقاضی می بایستی دوباره در آزمون ورودی پزشکی ترکیه YÖS شرکت نماید.

 

قوانین برگزاری آزمون YÖS ترکیه

YÖS امتحانی است که برای دانشجویان خارجی یا ترکیه ای خارج از کشور علاقه مند به تحصیل در دانشگاه استانبول برگزار می شود. نتیجه ی این آزمون را می توان برای ثبت نام در بخش دانشجویان خارجی یا خارج از کشور دانشگاه استانبول (İU) به کار برد. این امتحان به وسیله ی دانشگاه استانبول برگزار می شود.

 • برای آزمون های YÖS ی که خارج از ترکیه برگزار می شوند، زمان برگزاری در تقویم YÖS آورده شده است.
 • آزمون YÖS به صورت همزمان در تمام مراکز آزمون برگزار می شود.
 • گواهی YÖS برای یک سال تحصیلی پس از تاریخ آزمون اعتبار دارد.
 • زبان مورداستفاده برای برقراری ارتباط با دانشگاه استانبول باید انگلیسی یا ترکی باشد.
 • شما باید هزینه ی شرکت در آزمون را دربازه ی زمانی داده شده برای ثبت نام به حساب İU واریز کنید و شماره ی فرم خود را در رسید بانکی بنویسید.
 • متقاضیانی که فرم ثبت نام آنها تایید شده است باید گواهی ثبت نام در آزمون را با استفاده از شماره ی فرم داده شده پرینت نمایند. متقاضی باید هنگام شرکت در آزمون گواهی ثبت نام در آزمون و پاسپورت معتبر خود را همراه داشته باشد.
 • متقاضیانی که گواهی ثبت نام در آزمون خود را گم کرده اند می توانند با استفاده از شماره ی فرم خود وارد سیستم شده و دوباره گواهی را پرینت نمایند

 

دانشگاه های خصوصی ترکیه

برخی از دانشگاه های خصوصی در ترکیه دارای استانداردهای بسیار بالایی هستند و در رتبه بندی بهترین دانشگاه های دنیا قرار دارند. به عنوان مثال دانشگاه هایی مانند Bilkent، دانشگاه Sabanci ،Koc University رتبه بسیار بالایی دارند. ورود به دانشگاه های خصوصی رقابتی است. آنها نیازی به امتحان YOS ندارند، با این حال به دنبال نمرات معمولا بالای ۸۰٪ میانگین در دبیرستان هستند. زبان آموزش و پرورش در این دانشگاه ها انگلیسی است بنابراین شما نیاز به نمره بالایی در TOEFL IBT IELTS داشته و یا آمادگی برای صرف یک سال در برنامه ی قبل از ورود به دانشگاه داشته باشید.

مدارک مورد نیاز جهت ارسال به ÖSYM

مدارک زیر جهت آزمون YÖS ترکیه باید در پاکت گذاشته شده و به آدرس ÖSYM ارسال گردد.

 • فرم ثبت نام تکمیل شده YÖS
 • یک عکس ۴*۳ که در طی سه ماه گذشته گرفته شده باشد و در پشت عکس مشخصات به همراه شماره داوطلبی نوشته شده باشد.
 • کپی از تمام صفحات گذرنامه
 • رسید بانک که نشان می دهد هزینه امتحان واریز شده است (اصل رسید مورد قبول می باشد).

توجه داشته باشید که ارایه مدارک فوق ضروری می باشد. و در صورت مفقودی درخواست متقاضی از طریق اینترنت غیرقابل قبول خواهد بود. اگر این اسناد به موقع ارسال نشود یا اگر دانشجو شرایط لازم برای ورود به آزمون را نداشته باشد، در آزمون نخوهد توانست شرکت کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *