آزمون ALES در ایران

کشور ترکیه به دلیل نزدیکی به ایران، شرایط اقتصادی و اجتماعی مطلوبش و همچنین رتبه خوبی که دانشگاه های ترکیه در سطح جهان دارند، به یکی از کشورهای مقصد برای مهاجرت و تحصیل تبدیل شده است و تعداد قابل توجهی از ایرانیان تمایل دارند در این کشور زندگی کنند؛ شما می توانید در دو زبان مختلف در ترکیه تحصیل کنید زیرا دانشگاه های ترکیه به زبان ترکی استانبولی یا انگلیسی تدریس می کنند. اگر شما هم قصد ادامه تحصیل در دانشگاه های ترکیه به زبان ترکی را دارید، باید بدانید که پس از تحقیق درمورد رشته مورد نظر خود و یافتن دانشگاه مناسب، قبل از ورود باید در دو آزمون TOMER و آزمون ALES شرکت کرده و نمرات مناسبی را کسب نمایید؛ این آزمون برای کسانی که قصد کار کردن در برخی مراکز را دارند هم مورد نیاز است؛ در این مطلب همراه ما باشید تا باهم به بررسی کامل شرایط آزمون ALES در ایران بپردازیم؛

معرفی آزمون ALES

آزمون ALES آزمونی مختص کشور ترکیه، و برای دانشجویانی که مایل به ادامه تحصیل در ترکیه در مقاطع بالاتر یعنی کارشناسی ارشد و دکترا هستند برگزار می شود. این آزمون به زبان ترکی استانبولی میباشد؛ جالب است بدانید این آزمون شباهت زیادی به آزمون کنکور ایرانی دارد، البته از کنکور ایرانیان آسانتر است.

برخی از دانشگاه های ترکیه برای پذیرش دانشجو از طریق آزمون آلس ALES دانشجو می پذیرند. یعنی داوطلبان هر رشته باید در رشته ی مورد نظر خود ثبت نام کنند و در آزمون ALES شرکت کنند.

-ایرانآزمون ALES در ایران

بخش های مختلف آزمون ALES

آزمون ALES شامل دو بخش ” محاسباتی Sayisal ” و ” زبان و ادبیات استانبولی Sozel ” است و هدفشان سنجش متقاضی از لحاظ هوش و زبان است، و متقاضی در زمینه ی رشته ی انتخابی سنجیده نمی شود. یعنی جدا از اینکه هر فردی در چه زمینه ای قصد ادامه تحصیل دارد باید از حداقل هوش برخوردار باشد. آشنایی و تسلط بر روی زبان و ادبیات ترکی استانبولی نیز یکی از مهم ترین بخش های این آزمون محسوب می شود. بخش ریاضیاتی آن زیاد دشوار نیست و فقط تمرکز و سرعت عمل شما ملاک محسوب می شود. سوالات ریاضی این آزمون بیشتر ریاضیات پایه و رابطه ی اعداد است.

آزمون ALES در ایران

در گذشته آزمون ALES در ایران برگزار نمی شد و متقاضیان این آزمون باید به کشور ترکیه و یا قبرس می رفتند تا بتوانند در این آزمون شرکت کنند؛ ولی چندین سال است که این آزمون دو بار در سال در ایران برگزار می شود و نتیجه ی آن نیز طی دو تا چهار هفته به صورت آنلاین منتشر می شود.

زمان های برگزاری آزمون در ایران

این آزمون پیشتر در ماه های اردیبهشت (May) و آبان (December) برگزار میشد، ولی از سال ۲۰۱۸ به بعد تصمیم براین شد که، این آزمون سه بار در سال یعنی در ماه های اردیبهشت، مهر و آبان برگزار شود. اگر شما قصد ادامه تحصیل از اول مهر را داشته باشید، باید در ماه اسفند ثبت نام کنید و سپس در ماه اردیبهشت در آزمون شرکت نمایید. اگر هم می خواهید از ترم دوم، یعنی از بهمن ماه شروع به تحصیل کنید بهتر است در آزمون های مهر و یا آبان شرکت کنید.

تعداد دفعات شرکت در این آزمون محدودیتی ندارد و شما می توانید بارها در این آزمون شرکت کنید.

ساختار آزمون ALES

در این آزمون، دو دفترچه در اختیار شما قرار می گیرد که هر دفترچه دارای ۵۰ سوال است، نمره ی آزمون ALES از ۱۰۰ محاسبه میشود، مدت زمان برگزاری آزمون سه ساعت است و سوالات نیز به صورت تستی و ۵ گزینه ای هستند.

هر دانشگاهی حداقل نمره ی قبولی دارد که به شما اعلام خواهد کرد، در واقع تصمیم درمورد حداقل نمره ی قبولی به عهده ی مدیر گروه و مدیر آموزش دانشگاه مور نظر می باشد. این حداقل حتی ممکن است در یک دانشگاه از ترمی به ترم دیگر تغییر کند. هرچه نمره ی شما بیشتر باشد شانس بیشتری در قبول شدن خواهید داشت. البته موارد دیگر مانند معدل، مقالات و… در قبولی شما در دانشگاه تاثیرگذار هستند.

متقاضیان برای ادامه تحصیل در زمینه ی فنی و مهندسی باید از بخش محاسباتی آزمون (ریاضی و هوش) امتیاز بیشتری کسب کنند؛ و متقاضیان علوم انسانی نیز باید در بخش ادبیات و زبان مطالعه ی بیشتری داشته باشند و امتیاز بیشتری کسب کنند.

  • توجه داشته باشید که آزمون آلس دارای امتیاز منفی است و درصورت پاسخ اشتباه از امتیاز شرکت کننده کسر می شود.

نتایج آزمون ALES

۱٫ نتایج آزمون ALES از زمان برگزاری آزمون سه سال دارای اعتبار خواهد بود.
۲٫ سوالات آزمون به گونه ای است در آن مهارتهای هوشی و منطق ریاضی و دانش ادبی ترکی افراد سنجیده می شود.
۳٫ آزمون آلس با نام اختصاری ALES و نام کامل Akademik personel ve Lisansüstü Eğitim Sınavı می باشد .
۴٫ امتیاز آن برای موارد مشابهی از قبیل دوره‌های تخصصی و پذیرش مربی دانشگاهها و سایر موسسات نیز بحساب می آید.
۵٫ افراد پس از دریافت برگه نتایح آزمون و امتیاز خود، می توانند آن را به موسساتی که خواهان آن هستند ارائه دهند.
۶٫ پس از این که مدرک ALES یا جی آر ای خود را دریافت کردید، با توجه به زبان دانشگاه مورد نظر خود به مصاحبه ی حضوری دعوت خواهید شد. همچنین مدارک و رتبه هایی که کسب کرده اید مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

آزمون ALES در ایران

مرتبط بخوانید: تحصیل در دانشگاه های بدون کنکور ترکیه

امیدواریم این مطلب مورد توجه شما داوطلبان عزیز قرار گرفته باشد؛ پیشنهاد میکنیم جهت بهبود و ارتقاء سطح مهارت خود در زبان ترکی و موفقیت در آزمون های ورودی دانشگاه ها، برای شرکت در دوره های تدریس خصوصی زبان ترکی استانبولی مجموعه آموزشی “تومر تی وای اس” اقدام نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *