آزمون تومر tomer

یکی از معروف ترین آزمون های بین المللی زبان ترکی و از معتبرترین مدارک زبان ترکی استانبولی و پیش نیاز اصلی مهاجرت تحصیلی و ورود به دانشگاه‌های دولتی و ترک زبان کشور ترکیه، آزمون تومر tomer میباشد؛ کلمه تومر نام اختصاری  Türkçe Öğretim Merkezi یه معنی ( مرکز آموزش زبان ترکی استانبولی ) است؛ ممکن است سطح آزمون‌ها با توجه به دانشگاهی که انتخاب کرده‌اید، متفاوت باشد؛ در ادامه به بررسی اینکه آزمون تومر چیست؟ و شرایط شرکت در آن چگونه است، خواهیم پرداخت.

آزمون تومر tomer

 معرفی آزمون تومر TÖMER

آزمون تومر tömer ، هر هفته توسط دانشگاه آنکارا، به صورت رسمی در بیشتر شهرهای ترکیه، با هدف سنجش سطح زبان ترکی استانبولی متقاضیانی که قصد کار ، تحصیل و یا تابعیت کشور ترکیه را دارند برگزار میشود؛ آزمون تومر tomer هر هفته دو بار در دانشگاه آنکارا ، یکبار در دانشگاه استانبول و هر دو ماه یکبار در نمایندگی tömer در ایران برگزار می شود.

آزمون تومر از بخش های مختلف، نوشتاری، شنیداری، ساختار، خواندن، تولید گفتاری و تعامل گفتاری تشکیل شده است. این بخش ها دانش کلی و میزان تسلط شما را در همه بخش های مختلف زبان ترکی استانبولی مورد سنجش قرار می دهد. در امتحان تومر ۲۴۰ دقیقه فرصت دارید تا به ۱۰۰ سوال پاسخ بدهید.

مرتبط بخوانید:

دانشگاه های ترکیه ای مورد تایید وزارت علوم

دانشگاه های ترکیه ای مورد تایید وزارت بهداشت

نحوه ثبت نام در آزمون تومر

ثبت نام آزمون tömer در آنکارا بصورت حضوری انجام می شود. و برای ثبت نام آزمون tömer در استانبول می توانید بصورت آنلاین اقدام نمایید، برای شرکت در آزمون تومر نیازی به تهیه ویزا و مجوز خاصی نیست و می‌توانید با داشتن ویزای توریستی در این آزمون شرکت نمایید. شرکت در آزمون تومر پیشنیاز و محدودیت سنی نیز ندارد. داوطلبان در طول یکسال، حداکثر سه بار می تواند در آزمون تومر tömer شرکت کنند.

انواع آزمون تومر tomer

آزمون تومر در دو نوع قابل دسترسی خواهد بود که در ادامه به اختصار به بررسی آنها میپردازیم:

۱٫ دیپلم تومر (Diploma)

۲٫ گواهی نامه (Sertifika)

 • Elementary Certificate : مهارت پایه و ابتدایی
 • Intermediate Certificate : مهارت متوسط
 • Upper Intermediate Certificate : مهارت پیشرفته

سیستم امتیاز دهی در آزمون tomer

 • مهارت شنیداری: ۲۵ امتیاز
 • مهارت خواندن و درک مطلب: ۲۵ امتیاز
 • مهارت برقراری ارتباط: ۱۵ امتیاز
 • مهارت مکالمه: ۱۰ امتیاز
 • مهارت نوشتاری: ۲۵ امتیاز

سطوح مختلف آزمون تومر

آزمون Tomer دارای ۱۲ سطح مختلف (۴ سطح مبتدی، ۴ سطح متوسط و ۴ سطح حرفه ای) و دارای سطوح مختلفی از سطح A1 تا C1 است. مجموع نمرات کلی متقاضی در همه سطوح بیانگر میزان توانایی او در تسلط به زبان ترکی استانبولی خواهد بود.

 1. سطح A1 : ابتدایی ترین سطح آموزش زبان است و در این سطح از آزمون، فرد می تواند با استفاده از موضوعات بسیار ساده ای که در زندگی روزمره برای همه شناخته شده است، نیازهای اساسی خود را برطرف سازد.
 2. سطح A2 : سطح مبتدی زبان است و در این سطح از آزمون، فرد قادر به برقراری ارتباط با استفاده از عبارات ساده و مرتبط با محیط و موضوعات پیرامون خود می باشد.
 3. سطح B1 : سطح متوسط زبان است و در این سطح از آزمون، فرد آشنا به زبان به راحتی می تواند ایده اصلی کلمات استفاده شده را به وضوح متوجه شود؛ همچنین، وی قادر است متن های مشکل را که ئر رابطه با موضوعات مورد علاقه اش می باشد، بفهمد و می تواند جملات ساده و مرتبط به هم بسازد.
 4. سطح B2 : سطح خوب زبان است و در این سطح از آزمون، فرد قادر به درک ایده اصلی جملات پیچیده بوده و با عبارات مرتبط به حوزه اش، آشنایی دارد و می تواند در مصاحبه از آنها استفاده کند.
 5. سطح C1 : سطح خیلی خوب زبان است و در این سطح از آزمون، شخص قادر به درک جملات طولانی و پیچیده و ارائه چکیده مفصلی از آن است.
 6. سطح C2 : سطح عالی زبان است و در این سطح از آزمون، تقریبا فرد بدون هیچ مشکلی قادر به درک هر چیزی است که می خواند و می تواند اطلاعات مکتوب یا کلامی به دست آمده از منابع مختلف را خلاصه و به شکل واضح اظهاراتی را در موردش بیان کند.

آزمون تومر tomer

مدارک آزمون tomer

آزمون تومر (TÖMER)

آزمون تومر (TÖMER)

 • Diploma (دیپلم):

این مدرک دارای کد بین المللی و اعتبار مادام العمر می باشد. و کلیه دانشگاههای ترکیه آن را قبول دارند.

 • Sertifika (گواهینامه):

این مدرک دارای کد بین المللی می باشد. مدرک Sertifika شامل سه نوع مقدماتی (TEMEL) ، متوسط (ORTA) و پیشرفته (YÜKSEK) است. گواهینامه مقدماتی دارای اعتبار ۶ ماه الی ۱ سال می باشد گواهینامه متوسط و پیشرفته یک سال الی ۲ سال اعتبار دارد.

آزمون tömer ارزیابی معتبر و دقیقی از چهار مهارت زبانی (نوشتن (Writing) ، خوانداری (Reading) ، شنوایی (Reading) و مکاالمه (Speaking) را ارائه می دهد) این آزمون در ۲ مرحله ، به صورت کتبی و شفاهی برگزار می شود . آزمون بخش شفاهی بعد از بخش آزمون کتبی در همان روز برگزار می شود. سوالات آزمون tömer ، تستی، تشریحی، صحیح و غلط، درک مطلب ، استدلالی و تطبیقی خواهند بود. نتیجه آزمون tömer حداکثر ۱ الی ۵ روز کاری به ایمیل داوطلبان ارسال خواهد شد. اصل مدرک یک ماه بعد از آزمون تحویل داده می شود.

نمره این آزمون در چهار سطح دسته بندی می شود

 • با کسب مجموع نمره ۵۰ تا ۵۹ فرد موفق به دریافت مدرک سطح A2 آزمون تومر می‌شود
 • با کسب مجموع نمره ۶۰ تا ۶۵ فرد موفق به دریافت مدرک سطح B1 آزمون تومر می‌شود
 • با کسب مجموع نمره ۶۶ تا ۷۰ فرد موفق به دریافت مدرک سطح B2 آزمون تومر می‌شود
 • و با کسب مجموع نمره ۷۱ تا ۱۰۰ فرد موفق به دریافت مدرک سطح C1 آزمون تومر می‌گردد

 

جهت کسب اطلاعات از شرایط و نحوه برگزاری دیگر آزمون ها، پیشنهاد میکنیم آزمون های زبان ترکی استانبولی را مطالعه بفرمایید.

 

هزینه شرکت در آزمون تومر

برای کسب مدرک دیپلما آزمون تومر مبلغ ۱۵۰ یورو و برای دریافت سرتیفیکا آزمون تومر مبلغ ۱۰۰ یورو باید پرداخت کرد.

 

آزمون تومر (TÖMER)

 

نکاتی مهم در رابطه با آزمون تومر

افرادی که قصد شرکت در آزمون تومر tomer را دارند بهتر است با ویژگی های این آزمون آشنا شوند. که در ادامه برای شما توضیح میدهیم.

• حداقل نمره آزمون تومربرای ورود به دانشگاها ۶۰ می باشد.
• نتیجه آزمون تومر ۱۰ الی ۱۵ روز پس از آزمون اعلام می شود.
• گواهی نامه پایانی آزمون تومر یا همان مدرک تومر در مدل سرتیفیکا و دیپلم صادر می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *