آزمون تومر

در سال های اخیر، آزمون تومر به یکی از الزامات ورود به دانشگاه های ترکیه تبدیل شده است، و افرادی که قصد تحصیل در ترکیه را دارند به خصوص تحصیل به زبان ترکی، ناگزیر هستند که در این آزمون شرکت کنند؛ در اینجا به برسی کامل آزمون تومر Tomer ، و اینکه در چه جاهایی به آن نیاز داریم صحبت کنیم؛ پس با ما همراه باشید…

مرکز TOMER که زیر نظر دانشگاه آنکار است، در سال ۱۹۸۴ توسط دکتر Mehmet Hengirmen افتتاح شد. هدف اصلی این مرکز آموزش و یادگیری زبان ترکی استانبولی و … به افراد خارجی بود.

آزمون تومر TOMER

آزمون TOMER نیز توسط UTS که مخفف “Uzaktan Türkçe Sınavı” برگزار می شود؛ معتبرترین مرجع آزمون تومر نیز مستقیما دانشگاه آنکارا است تمامی امور مربوط به این آزمون از جمله برگزاری آزمون، ثبت نام، ارائه مدرک ونتایج توسط همین مرکز انجام می شود. هدف از برگزاری آزمون تومر،سنجش سطح زبان ترکی متقاضیان می باشد. این مدرک هم همانند مدرک آیلتس و تافل می باشد.

افرادی که قصد کار، تحصیل یا تابعیت کشور ترکیه را دارند. باید این آزمون را بدهند و این مدرک را داشته باشند و بر اساس نوع نیازشان می توانند امتیاز های مختلفی را در آزمون TOMER کسب کنند.

امتیازدهی آزمون های زبان ترکی تومر

بالا ترین نمره کل در آزمون های زبان ترکی ۱۰۰ و کمترین امتیاز ممکن ۶۰ می باشد. این نمره توسط جمع امتیازهای کسب شده در مهارت های مختلف محاسبه میشود.
۱٫ درک مطلب ۲۵
۲٫ خواندن ۲۵
۳٫ مکالمه ۱۵
۴٫ توضیح شفاهی ۱۰
۵٫ توضیح کتبی ۲۵
در این آزمون باید حداقل نصف امتیاز هر یک از مهارت های ذکر شده را کسب کرد یعنی ۵۰%.

امتیازدهی و نمرات آزمون های زبان ترکی تومر

دیپلما و سرتیفیکای تومر

سرتیفیکا به افرادی ارائه میشود که در سطوح A1,A2,B1,B2 امتیاز لازم را دریافت کرده اند و مدرک دیپلما که گواهی مادام العمر زبان ترکی است، به افرادی که بتوانند نمره ی لازم برای سطح C1 و C2 را کسب کنند داده می شود.

۱٫ سطح A1: توانایی عمومی ارتباطات – مقابله با سوالات و پاسخ های ساده است.
۲٫ سطح A2: دانش ابتدایی زبان – توانایی صحبت در مورد مباحث قابل پیش بینی است.
۳٫ سطح B1: دانش متوسط از زبان – مقابله با برخی از شرایط غیر معمول، به عنوان مثال برای باز کردن یک حساب بانکی است.
۴٫ سطح B2: دانش خوب از زبان – توانایی توصیف طیف گسترده ای از موضوعات به عنوان مثال برای شرح مفصلی از یک مکان است.
۵٫ سطح C1: دانش بسیار خوب از زبان – قادر به مقابله با موضوعات و موضوعات غیر قابل پیش بینی است.
۶٫ سطح C2: آگاهی از زبان در یک سطح علمی، حتی بهتر از زبان مادری است.

سنجش مهارت زبان ترکی در آزمون تومر

سنجش مهارت زبان ترکی در آزمون تومر، در دو مرحله انجام می شود. سنجش این آزمون به صورت شفاهی و کتبی است.

۱٫ مجموع نمره ۵۰ تا ۵۹ برای دریافت مدرک سطح A2 آزمون تومر
۲٫ مجموع نمره ۶۰ تا ۶۵ برای دریافت مدرک سطح B1 آزمون تومر
۳٫ مجموع نمره ۶۶ تا ۷۰ برای دریافت مدرک سطح B2 آزمون تومر
۴٫ مجموع نمره ۷۱ تا ۱۰۰ برای دریافت مدرک سطح C1 آزمون تومر

بنابر صلاحدید دپارتمان پذیرش تحصیلی دانشگاه‌های دولتی ترکیه، سطح مورد درخواست مدرک تومر ممکن است بر اساس نیاز زبان آموز متفاوت باشد. به طور مثال در اغلب موارد سطح C1 آزمون تومر، برای تحصیل در رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی مورد نیاز است و در برخی موارد ممکن است سطوح B1 و B2 تومر برای تحصیل در رشته‌های مهندسی دانشگاه‌های ترکیه کفایت کند.
بنابر تجربه کارشناسان اخذ پذیرش تحصیلی دانشگاه‌های ترکیه، برای ادامه تحصیل در مقاطع ارشد و دکترا حداقل سطح B2 آزمون تومر مورد نیاز است.

مدارک موردنیاز و مراحل ثبت ‌نام در آزمون تومر
مدارک موردنیاز و مراحل ثبت ‌نام در آزمون تومر

برای ثبت‌نام و شرکت در آزمون تومر، فرد متقاضی ملزم به ارائه دو قطعه عکس پرسنلی، کپی پاسپورت و یا کپی شناسنامه ( ترجمه شده به زبان ترکی) است. برای موفقیت در این آزمون شما میتوانید در کلاس های آمادگی زبان ترکی شرکت کنید و پس از کسب مهارت‌های لازم، از طریق نمایندگی‌های مجاز آزمون زبان تومر در ایران، هزینه ثبت‌ نام در آزمون را پرداخت کرده و در آن شرکت کنید.
برای شرکت در آزمون تومر نوع دیپلما ۱۵۰ یورو و برای آزمون تومر، سرتیفیکا میبایست ۱۰۰ یورو پرداخت کنید.

مرتبط بخوانید: هزینه کلاس های تومر در ترکیه

منابع آزمون تومر

برای این آزمون منابع مختلفی در نظر گرفته شده است ولی مهمترین منابع آزمون TÖMER را می توان به شرح زیر برای متقاضیان در نظر گرفت:

  • مجموعه کتاب های HiTiT که به راحتی در ایران نیز قابل دسترسی می باشند. این کتاب ها به طور اخص برای متقاضیان آزمون Tomer نگاشته شده اند. در واقع این منبع را می توان مهم ترین کتاب های آزمون TOMER دانست. البته آن چیزی که درباره آزمون تومر باید در نظر داشته باشید این نکته است که شما به چه هدفی به دنبال شرکت در این آزمون هستید مثلا آیا برای ثبت نام مدرسه نیاز به این آزمون دارید و یا ویزای کار و … .
  • مجموعه کتاب های TÖMER که مرجع آنها فارسی می باشد و به راحتی قابل دسترسی می باشند.در انتهای این کتاب ها شما به نمونه سوالات آزمون تومر دسترسی خواهید داشت.
  • در این میان می توانید از فرهنگ های لغات زبان ترکی نیز استفاده نمایید. مهم ترین این لغت نامه ها Büyük Türkçe Sözlük می باشد.
  • کتاب های گرامر برای انواع آزمون تومر می تواند به متقاضیان کمک کند.
  • کتاب HiTiT که به طور خاص برای آمادگی در آزمون TOMER تالیف و نگاشته شده است و در آموزشگاه زبان ایرانمهر هم به زبان آموزان رده سنی بزرگسال آموزش داده می شود.

آزمون آزمایشی

بنابر تمهیدات دانشگاه آنکارا، هر شخصی در هر جای دنیا باشد به راحتی به این آزمون دسترسی خواهد داشت. همچنین آزمون آزمایشی تومر در فاصله یک تا دو روز قبل از آزمون اصلی به صورت رایگان در اختیار متقاضیان قرار می گیرد.

بعد از ثبت نام و پرداخت هزینه شرکت در آزمون TOMER به شما رمزی داده می شود که با استفاده از آن شما می توانید به پروفایل خود در UTS وارد شوید و در این آزمون آزمایشی شرکت کنید. نتایج آزمون تومر بین ۳ الی ۱۰ روز کاری اعلام می شود.

مرتبط بخوانید: آزمون های ورودی دانشگاه های ترکیه

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *