آزمون ترکی استانبولی

آزمون ترکی استانبولی

برای بیشتر داوطلبان آزمون ترکی استانبولی در کلاس تدریس خصوصی ترکی نحوه برگزاری آزمون های ترکی مورد سوال است که تصمیم گرفتیم در این بخش به معرفی آزمون ترکی استانبولی و انواع آن برای مقاصد مختلف تحصیل در ترکیه، مهاجرت و … میپردازیم و بخش های هر آزمون را توضیح خواهیم داد پس برای آشنایی دقیق آزمون ترکی استانبولی تا پایان همراه ما باشید.

آزمون تومر (tömer)

یکی از آزمون ترکی استانبولی که برای تحصیل در ترکیه معتبر است آزمون تومر(tömer) است که مدرکی معتبر و لازم برای تحصیل در ترکیه است.

این آزمون زیر نظر دانشگاه آنکارا برگزار میشود، آزمون تومر آزمونی شبیه آزمون های زبان انگلیسی (تافل، آیلتس،…) می باشد و شامل بخش های مختلف است که مهارت های زبانی دانشجویان را می سنجد. آزمون تومر دانشگاه آنکارا بصورت آنلاین و کامپیوتری انجام میشود و علاوه بر دانشگاه آنکارا، آزمون تومر در مرکز دانشگاه قاضي نیز برگزار می کند که به صورت تماماً کتبی است .

بخش های آزمون تومر شامل  شش بخش Listening،Structure، Reading، Spoken Interaction، Spoken Production، Writing می باشد که درطول ۲۴۰ دقیقه داوطبان به بخش های مختلف آزمون پاسخ میدهند.

آزمون در سه سطح BASIC ،INTERMEDIATE،ADVANCED است و نمرات بصورت: مقدماتی A1 و A2 – متوسط B1 و B2 – پیشرفته C1 و C2 میباشد که حداقل نمره برای دریافت مدرک تومر نمره c است و اکثر دانشگاه های ترکیه برای پذیرش تحصیل در این دانشگاه ها حداقل نمره ۶۰ را به عنوان شرایط ثبت نام در نظر میگیرند.

ثبت نام در آزمون تومر به این صورت است که باید حدود ۱ هفته قبل کپی پاسپورت و عکس خود را برای موسسات برگزارکننده آزمون تومر ارسال نمایید، که این موسسات در سه شهر تهران، تبریز و ارومیه این آزمون را برگزار میکنند و میتوانید با انتخاب هر کدام از شهرها در آزمون شرکت نمایید.

آزمون تخصص پزشکی در ترکیه(TUS)

یکی از آزمون ترکی استانبولی، آزمون ورودی آموزش تخصصی پزشکی در کشور ترکیه،آزمون توس(TUS) می باشد که سالانه دو بار در ماه های اکتبر و آوریل برگزار میشود.طبق روند سابق سازمان سنجش کشور ترکیه در شهر های استانبول،انکارا و ازمیر برگزار میشود.قبل از سال ۲۰۱۲ فقط در آنکارا برگزار میشد.
ازمون شامل دو مرحله زبان تخصصی پزشکی و سنجش علمی است.
هدف از برگزاری اولین مرحله یعنی زبان تخصصی که به اسم YDS شناخته میشود؛تعیین افراد مجاز به شرکت در آزمون علمی است.شرکت کنندگان پس از موفقیت در این آزمون مجاز به در ازمون علمی می‌باشند و نتیجه ازمون علمی مشخص کننده افراد پذیرفته شده در دوره تخصصی می‌باشد.

آزمون زبان خارجی(YDS)

تنها افرادی که موفق به کسب نمره ۵۰ در این آزمون شده باشند؛قادر به شرکت در آزمون علمی هستند.
ازمون YDS شامل ۲۰ متن درک مطلب و هر متن دارای ۵ سوال و در مجموع آزمون شامل ۱۰۰ سوال می‌باشد.آزمون YDS  نمره منفی ندارد یعنی کافیست  شرکت کنندگان به ۵۰ سوال پاسخ صحیح بدهند.

افرادی که طی دو سال گذشته در آزمون شرکت کرده و موفق به کسب نمره ۵۰ یا بالاتر شده اند؛همچنین افرادی که در ازمون های KPDS یا ÜDS نمره ۵۰ یا بالاتر کسب کرده‌اند؛معاف از این آزمون هستند.
مدرک آیلتس نمی‌تواند معادل این آزمون باشد اما نمره ۶۰ آزمون تافل یا ۴۵ ازمونPTE پذیرفته میشود.

آزمون علمی TUS

سنجش علمی آزمون TUS شامل دو دفترچه است.دفترچه اول سوالات عمومی پزشکی(TTBT_1)  و دفترچه دوم سوالات کلینیکی پزشکی(KTBT) است.

سوالات عمومی شامل آناتومی،بافت شناسی،جنین شناسی،فیزیولوژی،بیوشیمی و میکروبیولوژی پزشکی،داروشناسب و پاتولوژی و سوالات بخش کلینیکی شامل جراحی داخلی،اطفال و زنان و زایمان است.
هر دفترچه شامل ۱۲۰ سوال و ۱۵۰ دقیقه زمان است.