آزمون ترکی YÖS

یکی از آزمون های ورودی دانشجویان خارجی به دانشگاه‌های ترکیه، آزمون ترکیه YÖS است. این آزمون به دانشجویان خارجی امکان تحصیل در زمینه‌های مختلف مانند پزشکی، حقوق، روانشناسی، داروسازی، مهندسی مکانیک، معماری و غیره در ترکیه می دهد.

متقاضیان با شرکت در آزمون ترکیه YÖS و دریافت مدرک می‌توانند در دانشگاه‌های دولتی و یا خصوصی ترکیه شرکت کند.این آزمون هرساله در اواسط ماه می در دانشگاه‎های ترکیه برگزار می شود و نتایج توسط دانشگاه برگزار کننده اعلام می شود .

آزمون YÖS چند بخش دارد؟

آزمون YÖS از ۲ بخش تشکیل می شود:

بخش اول آزمون

بخش اول آزمون YÖS تست مهارتهای هوش و ریاضی می باشد، که برای بخش ریاضی سر فصل هایی مانند ریاضیات عمومی, هندسه, مثلثات و غیره مد نظر است در بخش هوش اغلب سؤالات بر پایه تفکر منطقی، اشکال سه بعدی و نظایر آن است . در این بخش سوالات وابستگی به زبان دارند در این بخش توضیحات به زبان انگلیسی و ترکی ارائه می شود. این بخش شامل ۸۰ سؤال، ۴۵ IQ و ۳۵ ریاضی است. ۹۰ دقیقه طول می‌کشدسطح سؤالات ریاضی در حد ریاضیات دبیرستان است.

بخش دوم آزمون

هنگامی که متقاضی در بخش اول آزمون موفق شد و در دانشگاه پذیرش گرفت، سپس می‎بایست در آزمون زبان ترکی استانبولی شرکت کند. آزمون مهارت زبان ترکی” ارزشیابی تسلط متقاضیان به زبان ترکی را ارزیابی می‌کند.

آزمون زبان ترکی استانبولی ۶۰ دقیقه طول می‌کشد. اگر سطح زبانی فرد قابل قبول باشد مستقیما وارد دانشگاه میشود و در غیر اینصورت باید قبل از دانشگاه در یک دوره ۶ ماهه زبان شرکت کند.

متقاضیان آزمون YÖS اهل کدام کشور ها هستند؟

از سراسر دنیا دانش آموزان زیادی هستند که در این آزمون شرکت می کنند که میتوان به کشورهای ترکمنستان، ایران، آذربایجان، سوریه، آلمان، بلغارستان، آفریقا، تانزانیا، کنیا، مصر و تونس اشااره کرد.

 

آزمون ترکیه YOS

نمرات دبیرستان بر روی آزمون YÖS تاثیری دارد؟

معدل دوران دبیرستان، تاثیر مستقیمی بر روی امتحان YÖS ندارد. در نتیجه تنها نتایج آزمون YÖS هستند که برای تحصیل در مراکز آموزش عالیه ترکیه لازم می باشد. برای ورود به مراکز عالیه ترکیه به جز مدرک آزمون YÖS داشتن دیپلم دبیرستان است که معادل Lise Diplomasi در ترکیه است. دانش آموزانی که دارای مدرک Abitur و Acik هستند نیز می توانند در آزمون YÖS شرکت کنند.

شرایط شرکت در آزمون YOS

این آزمون تنها برای کسانی که تبعه ترکیه نیستند برگزار می شود. پس اولین شرط شرکت در آزمون YOS این است که تبعه ترکیه نباشید.

شرط دوم برای شرکت در آزمون YOS این است که یا دیپلم و پیش دانشگاهی داشته باشید یا اینکه دانش آموز سال چهارم دبیرستان ( پیش دانشگاهی ) باشید.

از آنجایی که نظام آموزشی ترکیه مشابه ایران است پس برای ورود به دانشگاه های ترکیه باید حتما مدرک پیش دانشگاهی خود را گرفته باشید. آزمون فوق جهت ورود به دانشگاه های کشور ترکیه صورت می گیرد و زمان ثبت نام و برگزاری این آزمون در فصل بهار تا اوایل تابستان است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *